DPU - Uddannelsesnævn

Studienævnet ved DPU har nedsat en række uddannelsesnævn.
DPU’s forretningsorden for uddannelsesnævn tager udgangspunkt i rammeforretningsordenen for uddannelsesnævn på Arts.

Uddannelsesnævn for bachelor- og kandidatuddannelse i uddannelsesvidenskab

Kontakt: uddannelsesvidenskab@dpu.dk

VIP:
Jonas Lysgaard (formand)
Bente Elkjær
Katja Brøgger
Kristina Mariager-Anderson
Søren Christensen 
Thomas Clausen

Suppleanter, VIP:
Pia Cort

Studerende:
Nanna Westersø Thorbjørnsen
Mathilda Witt Brückner 
Hans Kappel Skau 
Jonathan Sebastian Rossen (næstformand)
Laura Mathiasen
Sofie Skatka Kirkensgaard

Suppleanter, studerende:
Sofie Gro Holde (valgt til SN)
Cecilie Frühstück Rasmussen
Sara Wilson Nissan

Tilforordnede:
Pia Bramming (afdelingsleder)
Lisbeth Helt Haahr (AAU)
Maria Solhøj (VEST)
Mathias Mark Christensen (holdunderviser)
Daniel Feldballe Støjberg Kardyb (holdunderviser)
Merete Justesen (SNUK)

Uddannelsesnævn for de didaktiske kandidatuddannelser

Kontakt: didaktik@edu.au.dk

VIP:
Lisbeth Haastrup, forperson (Materiel Kultur)
Tomas Højgaard (Matematik)
Helle Rørbech (Dansk)
Vakant (Musik)  

Studerende:
Julie Gade Donsig, næstforperson, SN-repræsentant (Dansk)
Max Steen Henriksen (Materiel Kultur, SN-suppleant)
Mathias Duus (Dansk) 
Jannie Obitsø Tofveson (Matematik)
Katinka Jean Hauberg (Musik)

Suppleanter, studerende:
Katrine Larsen (Dansk)
Marius Schütz Sørensen (Musik)
Mads Rahbek Ascanius (Materiel Kultur)
Rikke Bertolt (Materiel Kultur)

Observatører:
Frederik Pio (Musik)
Anna Karlskov Skyggebjerg (afdelingsleder)
Natasja Thandi Kappel Pedersen, AAU (AfdelingsAdministrator - Uddannelse)
Annike Vestergaard Martínez (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i generel pædagogik

Kontakt: gen.paedagogik@dpu.dk

VIP:
Frederik Pio (formand og studienævnsrepræsentant)
Lars-Henrik Schmidt
Niels Bonderup Dohn

Suppleanter:
Monica Susanne Carlsson

Studerende:
Mathias Holst Manstrup, Aarhus (næstformand og studienævnsrepræsentant) 
Mathias Lyngby Johansen, Aarhus
Karina Hou Theilade, København

Suppleanter:
Sille Hetland, København
Camilla Autrup, København

Kommende møder

Efterårssemestret 2019

 

Onsdag d. 14. august 2019 - kl. 9 - 12

Onsdag d. 18. september 2019 - kl. 9 - 12

Onsdag d. 23. oktober 2019 - kl. 9 - 12

Onsdag d. 20. november 2019 - kl. 9 – 13 (UV-planer)

Onsdag d. 4. december 2019 - kl. 9 - 12

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk antropologi & AEG

Kontakt: paed.antropologi@dpu.dk

VIP
Gritt B. Nielsen (formand)
Laura Gilliam
Jakob Krause-Jensen

Suppleant:
Bjørg Kjær

Studerende:
Mathias Bødker Rubach-Larsen, PA Aarhus
Louise Lind Præstholm Heltoft, PA Emdrup
Cathrine Porsbjørn Schmidt, AEG

Suppleant:
Troels Vendelbo Gadegaard, PA Aarhus 

Tilforordnede:
Ida Wentzel Winther (afdelingsleder)
Lise Skjøt Møller (VEST)
Kim Behrens Jessen (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk filosofi

Kontakt: paed.filosofi@dpu.dk

VIP:
Anne-Marie Eggert Olsen (næstforperson for uddannelsesnævnet)
Sune Frølund
Carsten Fogh Nielsen

Suppleanter:
Jørgen Huggler
Thomas Aastrup Rømer
Henrik Vase Frandsen

Studerende:
Søren Emil Jensen (næstforperson for uddannelsesnævnet)
Amalie Seneberg Zitthen, København (studienævnsrepræsentant) 
Amanda Ursin Schmidt, København

Suppleanter:
Sebastian Stensdal Søgård, København 
Morten Pedersen, Aarhus 

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk psykologi

Kontakt: paed.psykologi@dpu.dk

VIP
Simon Nørby (forperson og studienævnsrepræsentant)
Kristine Kousholt
Kari Kragh Blume Dahl
Louise Bøttcher

Suppleanter

Nina Hein
Andreas Lieberoth

Studerende:
Rikke Wøjdemann Koefoed (studienævnsrepræsentant)
Maja Birkegaard
Mie Bidstrup Østergaard
Mikkel Holt Arnsberg (næstformand)
Sarah Østergård Jespersen

Suppleanter
Pernille Strand
Kathrine Krogh Pedersen
Cecilie Bårdsen
Christina Orskov Westh
Sif Elvrum Reynberg Pedersen

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk sociologi

409768 / i40