Uddannelsesansvarlige

Uddannelsesansvarlige og uddannelsesudvalg på Science

Herunder finder du en oversigt over alle

  • uddannelsesudvalg
  • uddannelsesansvarlige
  • formænd for uddannelsesudvalgene

for Scienceuddannelserne på Science and Technology.

Den uddannelsesansvarlige er skrevet med et tal - ex (8) - efter sit navn, der matcher uddannelsen. Formanden for det enkelte udvalg er markeret med fed.

Vi tager forbehold for evt. ændringer.

Bacheloruddannelsen Agrobiologi(1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi(2) Kandidatuddannelsen i Sustainable Animal Nutrition and Feeding(3) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems(4) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management(5)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Anne Bjerregaard Manø 
  • Sofus Laulund 
  • Lise Andreassen 
  • Peter Vingum 
  • Observatør: Diana Brogaard

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (6)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Jonas Yde Junge 
  • Tina Fredslund Buhl 
  • Louise Mikkelsen

Kandidatuddannelse i Bioinformatik (7)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Nanoscience (8)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

  • Lektor Trolle R. Linderoth (8) (trolle@phys.au.dk) Institut for Fysik og Astronomi
  • Lektor Duncan Sutherland (duncan@inano.au.dk), Interdisciplinary Nanoscience Center
  • Lektor Rikke Louise Meyer (rikke.meyer@inano.au.dk), Institut for Bioscience
  • Lektor Daniel Otzen ( dao@inano.au.dk), Interdisciplinary Nanoscience Center
  • Observatør: Fagsekretær Maria Kragelund
  • Observatør: Studievejleder Jakob Dall Asmussen

Studenterrepræsentanter

  • Ida Wivel Holm 
  • Camilla Lønborg Nielsen
  • Anders Vestergaard
  • Solvej Lang
  • Ubesat studenterplads

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Matematik (9) Kandidatuddannelsen i Statistik (10) Bachelor- og kandidatuddannelse i Matematik-økonomi (11) Kandidatuddannelsen i Videnskabsstudier (12)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Anne Tarp (Mat-Øk)
  • Jakob Werner Skriver (Mat-Øk)
  • Adnan Zaabalawi (Mat-Øk)
  • Kathrine Tang Riewe (Mat)
  • Benjamin Salling Hvass (Mat)
  • Torben Esbo Agergaard (Videnskabsstudier)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (13)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Hanna Maria Handberg Ravn 
  • Julie Balslev Pristed
  • David Bækby Houborg 
  • Oscar Wrisberg Kristensen
  • Lise Hagelskær Trelborg 
  • Søren Moskjer Andersen 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (14)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Jeppe Ø. Larsen
  • Astrid Wied-Christiansen 
  • Pernille Bülow 
  • Ronja Forchhammer

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (15)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

  • Lektor Allan Hvidkjær Sørensen (15) (ahs@phys.au.dk) Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Ulrik Ingerslev Uggerhøj (ulrik@phys.au.dk), Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Hans Kjeldsen (hans@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Bjørk Hammer (hammer@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (16) Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (17)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (18) Bachelor- og kandidatuddannelsen i It-produktudvikling (19) EVU ved Datalogi (20)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Rasmus Lunding Henriksen, Datalogi
  • Katrine Scheel Nellemann, Datalogi
  • Johannes Ernstsen, Datalogi
  • Stine Ramsing, IT-produktudvikling
  • Marie-Louise Stisen Kjerstein Sørensen, IT-produktudvikling

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (21)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

363257 / i40