Du er her: AU  Studerende  Studieportaler Studieportaler Datalogi Kontakt Uddannelsesansvarlige

Uddannelsesansvarlige

Uddannelsesansvarlige og medlemmer af uddannelsesudvalg for Science-uddannelser

Oversigt over nedsatte uddannelsesudvalg, uddannelsesansvarlige og udpegede formænd for uddannelsesudvalgene ved scienceuddannelserne på Science and Technology.

Formanden for det enkelte udvalg er markeret med FED.

Vi tager forbehold for evt. ændringer i sammensætningen af de enkelte udvalg.

Uddannelser

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bacheloruddannelsen Agrobiologi (1)

Kandidatuddannelsen i Agrobiologi (2)

Kandidatuddannelsen i Sustainable Animal Nutrition and Feeding (3)

Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems (4)

Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management (5)

Lektor Bernd Wollenweber, (bernd.wollenweber@agro.au.dk) Institut for Agroøkologi (uddannelsesansvarlig for 1)

Lektor Ricarda Engberg, (Ricarda.Engberg@anis.au.dk) Institut for Husdyrvidenskab (uddannelsesansvarlig for 2)

Lektor Jakob Sehested, (Jakob.Sehested@anis.au.dk) Institut for Husdyrvidenskab (uddannelsesansvarlig for 3 og 4)

Seniorforsker Lars Juhl Munkholm, (lars.munkholm@agro.au.dk) Institut for Agroøkologi, (uddannelsesansvarlig for 5)

Bo Vangsø Iversen (AGRO), bo.v.iversen@agro.au.dk

Margrethe Therkildsen (FOOD), margrethe.therkildsen@food.au.dk

Bernt Guldbrandtsen (MBG),
bernt.guldbrandtsen@mbg.au.dk

Peter Vingum Christensen (petervingum@gmail.com)

Asbjørn Mols Madsen (ammadsen93@gmail.com)

Jens M. Christensen (20094536@post.au.dk)

Diana Brogaard (diana_brogaard@hotmail.com)

Ea Elisabeth (ea_enggrob@hotmail.com)

Jonas Yde Junge (jonas.yde@gmail.com)

Anne Bjerregaard Manø (abnnorup@gmail.com)

 

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (5)

VIP-siden revideres i løbet af Q1 2016.

Lektor Lars Wiking, (lars.wiking@agrsci.dk), Institut for Fødevarer (uddannelsesansvarlig for 5)

Lektor Per Bendix Jeppesen, Institut for Klinisk Medicin

Lektor Esben S. Sørensen, Institut for Molekylærbiologi og Genetik

Lektor Jette Young, Institut for Fødevarer

Lektor Margrethe Therkildsen, Institut for Fødevarer

Seniorforsker Knud Erik Bach Knudsen, Institut for Husdyrvidenskab (observatør)

Louise Juul Pedersen; louisejuulp@food.au.dk

Line Nielsen;20116212@post.au.dk

Jonas Yde Junge; jonas.yde@gmail.com

Kandidatuddannelse i Bioinformatik (6)

Lektor Christian Nørgaard Storm Pedersen, cstorm@birc.au.dk) Institut for Datalogi (uddannelsesansvarlig for 6)

Professor Mikkel Heide Schierup, Institut for Bioscience

Lektor Palle Villesen Fredsted, BiRC (BiRC/medicin) 

Lektor Kasper Munch Terkelsen, BiRC

Lektor Thomas Bataillon, BiRC

Lektor Asger Hobolth, Center for Bioinformatik (BiRC) 

 Randi Istrup Pedersen (bioinf-msc), 201205525@post.au.dk

Bachelor- og kandidatuddannelse I Nanoscience (7)

 


 

 

 

 

Lektor Trolle R. Linderoth,(trolle@phys.au.dk)  Institut for Fysik og Astronomi  (uddannelsesansvarlig for 7)

Lektor Duncan Sutherland, Interdisciplinary Nanoscience Center

Lektor Henrik Birkedal, Institut for Kemi

Lektor Rikke Louise Meyer, Institut for Bioscience

Lektor Daniel Otzen, Institut for Molekylærbiologi og Genetik

Ida Wivel Holm – årgang 2014 – ida@wivel.dk

Birk Skyum – årgang 2013 - birkskyum@gmail.com

Ida Haugaard Sørensen – årgang 2012 - ida.haugaard.soerensen@gmail.com

Mathias Jørgensen – årgang 2011 – mj@inano.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Matematik (8)

Kandidatuddannelsen i Statistik (9)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Matematik-økonomi (10)


Lektor Niels Lauritzen, (niels@math.au.dk) Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 8)

Markus Kiderlen, (kiderlen@math.au.dk) Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 9)

Lektor Andreas Klose, (aklose@math.au.dk) Institut for Matematik (uddannelsesansvarlig for 10)

Lektor Jan Pedersen, Institut for Matematik

Lektor Andrew Swann, Institut for Matematik

Lektor Andrew du Plessis, Institut for Matematik

Lektor Kristian Hvidfelt Nielsen, Institut for Matematik

Anne Tarp, anne_tarp@hotmail.com

Cecilie Lindegaard, cecilielindegaard@hotmail.com

Emil Holt Bøgh, emil.boegh@gmail.com

Katrine, katrine_trinno@hotmail.com

Steffen Hvid Hansen, steffenhvid@gmail.com

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (11)

 

Lektor Birgit Olesen, (birgit.olesen@biology.au.dk) Institut for Bioscience, Aarhus (uddannelsesansvarlig for 11)

Lektor Kai W. Finster, Institut for Bioscience, Aarhus

Professor Peter Teglberg Madsen, Institut for Bioscience, Aarhus

Professor Stiig Markager, Institut for Bioscience, Roskilde

Seniorforsker John Jensen, Institut for Bioscience, Silkeborg

Lektor Tove Hedegaard Jørgensen, Institut for Bioscience, Aarhus

Lektor Peter Funch, Institut for Bioscience, Aarhus (Observatør)

Akademisk medarbejder Signe Høgslund, Institut for Bioscience, Aarhus (Observatør)

Line Dam-Hansen, lindedamh@hotmail.com

Sissel Marie Pedersen, sissel.marie.pedersen@gmail.com

David Bækby Houborg, david.baekby@gmail.com

Hanna Maria Handberg Ravn, hanna-maria@live.com

 

Birgitte Jensen, studievejleder (Observatør)

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (12)

Lektor Bo Holm Jacobsen, (bo@geo.au.dk) Institut for Geoscience (uddannelsesansvarlig for 12)

Professor Bent Odgaard, Institut for Geoscience

Lektor Thomas Ulrich, Institut for Geoscience

Lektor Mads Faurschou Knudsen, Institut for Geoscience

Nicky Hein Witt, Nickyhein1@outlook.com

Pernille Bülow, pernillebulow92@gmail.com

Ronja Forchhammer, ronjacf@hotmail.com

Torsten Hundebøl, torstenhundeboel@gmail.com

 

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (13)

Kandidatuddannelsen i videnskabsstudier (14)

 

Lektor Allan Hvidkjær Sørensen, (ahs@phys.au.dk) Institut for Fysik og Astronomi (uddannelsesansvarlig for 13)

Lektor Ulrik Ingerslev Uggerhøj, Institut for Fysik og Astronomi

Lektor Peter Balling, Institut for Fysik og Astronomi

Lektor Hans Kjeldsen, Institut for Fysik og

Jakob Rørsted Mosumgaard (bacheloruddannelsen i fysik), jakob.moss@gmail.com

Sofie Filskov Hermansen, dkzshopfreak@hotmail.com

Maja Juhl Lassen, maja@au.dk 

Molte Emil Strange Andersen, 201205965@post.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (15)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (16)

Se også: http://studerende.au.dk/studier/fagportaler/kemi/undervisning/fra-uddannelsesudvalget-paa-kemi/medlemmer-af-uddannelsesudvalget/

 

Lektor Frank Jensen, (frj@chem.au.dk)Institut for Kemi (uddannelsesansvarlig for 15)

Lektor Henrik Helligsø Jensen, (hhj@chem.au.dk) Institut for Kemi (uddannelsesansvarlig for 16)

Henrik Birkedal - Hovedområde Uorganisk kemi & Nano. Ansvar for strukturomlægningen.
hbirkedal@chem.au.dk,

Marianne Glasius - Hovedområde Gymnasieskolerne

glasius@chem.au.dk

Thomas Vosegaard - Hovedområde Nano
tv@chem.au.dk

Lene Conley, fagsekretær

lconley@chem.au.dk 

Studievejleder

Kamilla Søndergaard Jessen, 201407177@post.au.dk

Studerende Ida Alexandra Rosendahl, 20114310, halifax_ida@yahoo.dk og 20114310@post.au.dk

Studerende Josefine Hammer Jakobsen

201304023@post.au.dk

Studerende Kasper Langgaard Nielsen, 201205573, Langgaard3@gmail.com og 201205573@post.au.dk

Studerende Julie Troldtoft Holm

201406178@post.au.dk

Uddannelseskoordinator Malene Plougmann

plougman@au.dk,

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (17)

Bacheloruddannelse. i IT og kandidatuddannelsen i It-produktudvikling (18)

EVU ved Datalogi (19)

Gerth Stølting Brodahl, (gerth@cs.au.dk) Institut for datalogi (uddannelsesansvarlig for 17)

Lektor Gudmund Frandsen, (gudmund@cs.au.dk) Institut for datalogi (uddannelsesansvarlig for 18)

Lektor Henrik Bærbak Christensen, (hbc@cs.au.dk) Institut for datalogi (uddannelsesansvarlig for 19)

Professor Kaj Grønbæk

Professor Susanne Bødker

Mathias Rav (Datalogi) rav@cs.au.dk

Rasmus Lunding Henriksen (Datalogi) rlh@cs.au.dk

Katrine Scheel Nellemann (Datalogi) katrine.scheel.nellemann@post.au.dk

Nick Nielsen (IT) hr.nicknielsen@gmail.com

Kasper Sacharias Eenberg (Datalogi) 20117679@post.au.dk

 

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (20)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylær medicin (21)

 

 

Lektor Michael Etzerodt, (etzerodt@mb.au.dk) Institut for Molekylærbiologi og Genetik, (uddannelsesansvarlige for 20)

Professor Claus Oxvig, (co@mb.au.dk) Institut for Molekylærbiologi og Genetik (uddannelsesansvarlig for 21)

Lektor Knud Erik Larsen

Lektor Lotte Bjergbæk

Lektor Tinna Stevnsner

Observatør:

Lektor Malene Hvid

Akademisk medarb. Magdalena Pyrz

Cherie Karoline Lunabjerg, cherie.k.l.h@hotmail.com

Jonas Lende, jonaslende@gmail.com

Josephine Gladov, josephinegladov@gmail.com

Sanne Hage Larsen, sannelarsen1991@gmail.com

Observatør:

Studievejleder molbio  Josephine D. Nissen

Studievejleder molmed Tara Bladt

 

363257 / i40