Du er her: AU  Studerende  Studieportaler Studieportaler Diplomingeniør Kontakt Uddannelseskoordinatorer

Uddannelseskoordinatorer

Uddannelse

Koordinator

E-mail

Adgangskursus (til diplom)Maria Mak mvm@au.dk
AgrobiologiAnne Olsenanne.olsen@au.dk
Bioinformatik Pia Larsen

pila@au.dk 

BiologiAnne Olsenanne.olsen@au.dk
Biomedicinsk teknologi og teknikPia Larsen

pila@au.dk 

Bioteknologi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Bioteknologi (civil - Bachelor)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Byggeri (civil)Malene Plougmannplougmann@au.dk
Bygning (diplom)Anne Porsanpo@au.dk 
Bygningsdesign (diplom)Anne Porsanpo@au.dk 
Computerteknologi (civil)Studieservice, ASE studieservice@ase.au.dk
Datalogi og IT-ProduktudviklingPia Larsen

pila@au.dk 

DatavidenskabMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
Elektrisk energiteknologi Aarhus (diplom)Mette Koch       mkoch@au.dk 
Elektrisk energiteknologi Herning (diplom)

Studieservice, ASE

studieservice@ase.au.dk
Elektronik Aarhus (diplom)

Mette Koch

mkoch@au.dk 

Elektronik, Herning (diplom)Ina van Gaever Lautrup Thersithe@au.dk 
Elektroteknologi (civil)Studieservice, ASE studieservice@ase.au.dk
ForretningsingeniørerBjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Fysik og AstronomiKatrine Hvid Kaisenkhk@au.dk 
GeoscienceMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
IKT (diplom)

Mette Koch

mkoch@au.dk 

KemiMalene Plougmannplougmann@au.dk 
Kemi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemi & Fødevareteknologi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemi og Bioteknologi (civil)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemiteknologi (civil - Bachelor)  Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Maskin (diplom)Helle Elbæk AlfastsenHea@au.dk
Maskinteknik (diplom)Helle Elbæk AlfastsenHea@au.dk
Masteruddannelsen i IT (softwarekonstruktion)Pia Larsen 

pila@au.dk 

Masteruddannelsen i ScienceundervisningMalene Plougmannplougmann@au.dk 
MatematikMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
Matematik-ØkonomiMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
MedicinalkemiMalene Plougmannplougmann@au.dk 
Mekanik (civil) Katrine Hvid Kaisen khk@au.dk 
Molekylærbiologi Katrine Hvid Kaisenkhk@au.dk 
Molekylær ernæring og fødevareteknologiAnne Olsenanne.olsen@au.dk
Molekylær medicinPia Larsen

pila@au.dk 

NanoscienceMalene PlougmannUddannelseskoordinator.inano@au.dk
Praktikken (al)Helle Elbæk Alfastsen

Praktikaftale.NA@ase.au.dk og Praktikaftale.KB@ase.au.dk

StatistikMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
Sundhedsteknologi (diplom)

Mette Koch

mkoch@au.dk 

TurboHelle Elbæk AlfastsenHea@au.dk 
VidenskabsstudierMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
1445199 / i40