Studieservice ASE

I Studieservice ASE kan du få svar på spørgsmål om undervisning, eksamen og meget andet.

Der er to studieservicekontorer tilknyttet Ingeniørhøjskolen:

  • Studieservice på NAVITAS lok. 03.206, der primært servicerer studerende på
    Adgangskursus, Bygning, Bygningsdesign og Maskinteknik.
  • Studieservice på Katrinebjerg (Finlandsgade 22, lok. E104), der primært servicerer studerende på:
    Elektronik, IKT, Elektrisk energiteknologi, Sundhedsteknologi, Bioteknologi, Kemi, Kemi & fødevareteknologi og Forretningsingeniør.

Åbningstider personlig henvendelse

Studieservice ASE har åbent for personlige henvendelser alle hverdage kl. 10.30-13.00. 

Du kan også kontakte Studieservice ASE ved studieservice@ase.au.dk 

Vi bestræber os på at besvare alle e-mail henvendelser til Studieservice ASE inden for to arbejdsdage.

Uddannelseskoordinatorer

Uddannelse

Koordinator

E-mail

Adgangskursus (til diplom)Maria Mak mvm@au.dk
AgrobiologiAnne Olsenanne.olsen@au.dk
BioinformatikArne Nis Jensenajensen@au.dk 
BiologiAnne Olsenanne.olsen@au.dk
Biomedicinsk teknologi og teknikArne Nis Jensenajensen@au.dk 
Bioteknologi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Bioteknologi (civil - Bachelor)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Byggeri (civil)Malene Plougmannplougmann@au.dk
Bygning (diplom)Anne Porsanpo@au.dk 
Bygningdesign (diplom)Anne Porsanpo@au.dk 
Computerteknologi (civil)Ina van Gaever Lautrup Thersithe@au.dk 
Datalogi og IT-ProduktudviklingArne Nis Jensenajensen@au.dk 
Elektrisk energiteknologi (diplom)Gitte Bruungbruun@au.dk 
Elektronik, Herning (diplom)Ina van Gaever Lautrup Thersithe@au.dk 
Elektronik (diplom)Gitte Bruungbruun@au.dk 
Elektroteknologi (civil)Ina van Gaever Lautrup Thersithe@au.dk 
ForretningsingeniørerIna van Gaever Lautrup Thersithe@au.dk 
Fysik og AstronomiKatrine Hvid Kaisenkhk@au.dk 
GeoscienceMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
IKT (diplom)Gitte Bruungbruun@au.dk 
NanoscienceMalene PlougmannUddannelseskoordinator.inano@au.dk
KemiMalene Plougmannplougmann@au.dk 
Kemi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemi & Fødevareteknologi (diplom)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemi og Bioteknologi (civil)Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Kemiteknologi (civil - Bachelor)  Bjørg Brink Dalgaardbd@au.dk 
Maskin (diplom)Helle Elbæk AlfastsenHea@au.dk
Masteruddannelsen i IT (softwarekonstruktion)Arne Nis Jensenajensen@au.dk 
Masteruddanelsen i ScienceundervisningMalene Plougmannplougmann@au.dk 
MatematikMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
Matematik-ØkonomiMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
MedicinalkemiMalene Plougmannplougmann@au.dk 
Mekanik (civil)Maja Frankmf@au.dk 
Molekylærbiologi Katrine Hvid Kaisenkhk@au.dk 
Molekylær ernæring og fødevare teknologAnne Olsenanne.olsen@au.dk
Molekylær medicinArne Nis Jensenajensen@au.dk 
StatistikMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
Sundhedsteknologi (diplom)Gitte Bruungbruun@au.dk 
Teknisk Geologi  Maiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 
TurboHelle Elbæk AlfastsenHea@au.dk 
VidenskabsstudierMaiken Dazelle Nielsenmaiken@au.dk 

Kontakt studieservice

 

Åbningstid for personlig henvendelse
Mandag-fredag kl. 10.30-13.00

Send os en mail
studieservice@ase.au.dk

424473 / i40