Uddannelsesansvarlige

Uddannelsesansvarlige og uddannelsesudvalg på Science

Herunder finder du en oversigt over alle

  • uddannelsesudvalg
  • uddannelsesansvarlige
  • formænd for uddannelsesudvalgene

for Scienceuddannelserne på Science and Technology.

Den uddannelsesansvarlige er skrevet med et tal - ex (8) - efter sit navn, der matcher uddannelsen. Formanden for det enkelte udvalg er markeret med fed.

Vi tager forbehold for evt. ændringer.

Bacheloruddannelsen Agrobiologi(1) Kandidatuddannelsen i Agrobiologi(2) Kandidatuddannelsen i Sustainable Animal Nutrition and Feeding(3) Kandidatuddannelsen i Organic Agriculture and Food Systems(4) Kandidatuddannelsen i Agro-Environmental Management(5)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Kandidatuddannelsen i Molekylær ernæring og fødevareteknologi (6)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Kandidatuddannelse i Bioinformatik (7)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Nanoscience (8)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Ida Wivel Holm (ida@wivel.dk)
  • Camilla Lønborg Nielsen
  • Anders Vestergaard
  • Solvej Lang
  • Ubesat studenterplads

Bachelor- og kandidatuddannelsen i Matematik (9) Kandidatuddannelsen i Statistik (10) Bachelor- og kandidatuddannelse i Matematik-økonomi (11) Kandidatuddannelsen i Videnskabsstudier (12)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

  • Thorbjørn Øystein B. Grønbæk (Ph.d., Stat)
  • Anne Tarp (Mat-Øk)
  • Jakob Werner Skriver (Mat-Øk)
  • Adnan Zaabalawi (Mat-Øk)
  • Kathrine Tang Riewe (Mat)
  • Benjamin Salling Hvass (Mat)
  • Torben Esbo Agergaard (Videnskabsstudier)

Bachelor- og kandidatuddannelse i Biologi (13)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Geologi og kandidatuddannelsen i Geofysik (14)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Fysik og kandidatuddannelsen i Astronomi (15)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

  • Lektor Allan Hvidkjær Sørensen (15) (ahs@phys.au.dk) Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Ulrik Ingerslev Uggerhøj (ulrik@phys.au.dk), Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Hans Kjeldsen (hans@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi
  • Professor Bjørk Hammer (hammer@phys.au.dk),  Institut for Fysik og Astronomi

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Kemi (16) Bachelor- og kandidatuddannelse i Medicinalkemi (17)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Datalogi (18) Bachelor- og kandidatuddannelsen i It-produktudvikling (19) EVU ved Datalogi (20)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

Bachelor- og kandidatuddannelse i Molekylærbiologi (21)

Uddannelsesudvalg og uddannelsesansvarlige

Studenterrepræsentanter

365926 / i40