Du er her: AU  Studerende  tutorst Tutorbestyrelser

Tutorbestyrelser

Science og civil

Tutorforeningen for Agrobiologi

Arrangerer studiestart for Agrobiologi

Kontakt: agrotutor.st.udd@au.dk

CIVILT

Arrangerer studiestart for Bioteknologi (civilingeniør) og Kemiteknologi (civilingeniør)

Kontakt: civil.st.udd@au.dk


Formand: Amalie Kirstine Hessellund Nielsen
Næstformand: Marie Selch Tvilum
Kasserer: Stine Katrine Rye Østergaard
Sponsoransvarlig: Morten Frederiksen
Assisterende kasserer: Jeppe Torp Pedersen
Praktisk ansvarlig: Jonathan Holst Viskum Madsen
IT-ansvarlig: Frederik Kirkelund Bentsen

IT-Tutor

Arrangerer studiestart for IT Produktudvikling

Kontakt: ittutor.st.udd@au.dk

Tutorforeningen for Kemi og Molekylærbiologi (TKM)

Arrangerer studiestart for Kemi, Medicinalkemi, Molekylærbiologi og Molekylær medicin

Kontakt: tkm.st.udd@au.dk


Formand: Tobias Wang Bjerg
Næstformand: Marie Baden Bertelsen
Kasserer: Christoffer Trier Månsson
Webadministrator: Signe Iris Bak
Sidekick Kasserer: Rasmus S. Christensen
Sekretær: Kira Maria Jennet
Key Manager: Xenia Hassing-Hansen
Kreativ Koordinator:  Helene Lassen

Tutorforeningen for Biologi

Arrangerer studiestart for Biologi

Kontakt: biotutor.st.udd@au.dk

Tutorforeningen for Geoscience

Arrangerer studiestart for Geoscience

Kontakt: geotutor.st.udd@au.dk


Formand: Bjarke Nebsbjerg    
Intern formand (ansvarlig for introdage): Anne Knust
Ekstern formand (ansvarlig for rustur): Thomas Højland Lorentzen    
Kasserer: Natalja Cumacenko 

Mat/Fys-Tutorgruppen

 

Arrangerer studiestart for Fysik, Nanoscience, Matematik, Matematik-økonomi og Datalogi

Kontakt: matfys.st.udd@au.dk 


Formand: Nanna Nørgaard Jensen
Økonomiansvarlig: Morten Søtang Jacobsen
Koordineringsgruppen: Lasse Falck Nissen og Jacob Fjerbæk Olsen
Praktisk gris - ansvarlig: Thyge Spangsberg Bak
Buransvarlig: August Andersen Bjerg
Webansvarlig: Nicklas Vedsted Knudsen
Menige medlemmer: Amalie Dobel Christiansen og Janus Sandahl Jørgensen


Diplomingeniør

RUS-1 Navitas

Arrangerer studiestart for Maskinteknik, Bygning og Bygningsdesign 

Kontakt: rus1navitas.st.udd@au.dk


Formand: Mette Flecks
Næstformand: Rasmus Schlünzen
Kassér: Mathias Graversgaard
Kassér assistent: Søren Ogstrup
Dagskoordinator, 1. og 3. studiedag: Sebastian Spejlborg
Dagskoordinator, 2. studiedag: Mikkel Lynge Mathisen

RUS-A

Arrangerer studiestart for Adgangskursus

Kontakt: rusa.st.udd@au.dk 


Formand: Martin Bøstrup Jensen 
Kasserer: Simon Bay

RUS-1 Katrinebjerg

Arrangerer studiestart for Bioteknologi, Informations- og kommunikationsteknologi, Kemi, Kemi og fødevareteknologi, Elektronik, Elektrisk energiteknologi og Sundhedsteknologi

Kontakt: rus1katrinebjerg.st.udd@au.dk


Formandsgruppe: Lasse Krarup og Mathias Hedegaard

1421160 / i40