Det Entreprenørielle Universitet
Aarhus Universitet er klar til at integrere entreprenørskab i universitetsfaglighederne. Det gør vi på 3 platforme: I undervisningen, gennem forskningsindsatsen og i specielle studenterrettede aktiviteter, som skal styrke de studerendes erfaringer med entreprenørskab.


Undervisning
Det Entreprenørielle Universitet har som mål, at alle studerende gennem deres uddannelse skal have enkel adgang til entreprenørskabsfag. Strategien omfatter:
- Toning af 7 uddannelser i entreprenøriel retning, hvor underviserne styrkes i at give de studerende et praksisperspektiv på deres faglighed.
- Udvikling af et overordnet entreprenørskabsfag, som kan indgå på alle studieretninger.
- Udvikling af en fleksibel semesterpakke, som udbydes tværfagligt på kandidatniveau.
- Udvikling af en række enkeltstående fag i samarbejde med fagmiljøerne, for eksempel Summer Universities.
AU vil gøre de entreprenørskabsrettede tilbud meritgivende – jo flere jo bedre. Det skal være en gulerod, som både fremelsker entreprenør-ildsjælene, og samtidig motiverer de studerende til at færdiggøre deres uddannelse på normeret tid. Entreprenørskab i uddannelsen skal være et nemt og oplagt valg for alle studerende på AU.
Kontakt
Anne Kirketerp, leder af undervisningsudvikling, tlf. 2945 8388
Forskning
CARE (Center for Advanced Research in Entrepreneurship) er samlingspunkt for forskningsdelen i Det Entreprenørielle Universitet. Ambitionen er at skabe et sted for alle, som gerne vil udvikle og forske i entreprenøriel undervisning eller mere generelt inkludere entreprenørskab som et element i sin forskning.
Her skal det være muligt at lade sig inspirere ved at samarbejde, udveksle og udvikle ideer med ligesindede. For at opfylde denne opgave vil CARE danne partnerskaber med en bred repræsentation af kolleger fra de faglige miljøer på AU. Samtidig vil CARE bedrive grundforskning og anvendt forskning indenfor entreprenørskab og entreprenøriel undervisning.
Kontakt
Helle Neergaard, leder af CARE, tlf. 8948 6607
Iværksætteri og erhvervssamarbejde
I AUs inkubatormiljøer huser vi allerede en stor gruppe af studerende, som under studiet ønsker at starte deres egen virksomhed. Vi har også forløb for studerende, som i en kortere periode ønsker at afprøve entreprenørskab som karrierevej eller helt generelt tilegne sig entreprenørskab som kompetence.
Med Det Entreprenørielle Universitet sætter vi øget fokus på samarbejdet mellem studerende og erhvervsliv. Vi faciliterer innovationssamarbejder, hvor vi kombinerer de studerendes nyeste viden med virksomhedernes erfaring og branchekendskab i bestræbelserne på at skabe radikal innovation. Som kronen på værket ønsker vi at satse på deciderede spin off-virksomheder, der skal etableres i samarbejde mellem virksomheder og studerende.
I løbet af projektperioden vil alle iværksættertilbuddene blive udviklet til at være fag, så de kan blive en integreret del af studierne.
Kontakt
Flemming K. Fink, Centerdirektør, ICEI, og projektleder for Det entreprenørielle Universitet, tlf. 5149 1009
Se klippet med faglig leder af Det Entreprenørielle Universitet, Anne Kirketerp, hvor hun fortæller om ideerne bag.