Er du på Eduroam? Så skal du genetablere forbindelsen inden 1. september
AU’s trådløse netværk, Eduroam, skal igennem en nødvendig sikkerhedsopdatering, som betyder, at din forbindelse til netværket kan ryge, hvis den ikke er sat rigtigt op. Se her, hvordan du sikrer dig, at du bevarer netforbindelsen.
Et nødvendigt sikkerhedscertifikat skal skiftes, og derfor risikerer du at miste forbindelsen til wifi-netværket Eduroam på de enheder, du har forbundet til det. Fx din computer, telefon, tablet mv.
Ændringen træder i kraft 1. september, men du kan allerede nu sikre dig, at du også bevarer forbindelsen efter opdateringen. Det gør du ved at følge vejledningen for den relevante enhed på eduroam.au.dk.
Også for dig, der befinder dig i udlandet
Eduroam-netværket er et globalt samarbejde mellem uddannelses- og forskningsinstitutioner i hele verden, som gør det muligt at forbinde til trådløst netværk, når du er i nærheden af disse. Er du i udlandet 1. september og bruger du Eduroam, vil du derfor også miste forbindelsen på denne dato.
Har du brug for hjælp, kan du kontakte din lokale it-support.