Folketingsvalg 2026: Vær med til partilederdebat i Universitetsbyen: BEMÆRK: Der er ikke flere ledige pladser.
Folketingsvalget er nu udskrevet, og allerede på mandag afholder TV2Østjylland partilederdebat i Universitetsbyen. Vil du være en af de 300 AU-studerende, der deltager?
Knap har statsministeren trykket på valgknappen til årets folketingsvalg, før Universitetsbyen skal danne ramme om en debat mellem landets partiledere.
300 af AU’s studerende får mulighed for at overvære debatten, som arrangeres af TV2Østjylland og finder sted mandag eftermiddag i foyeren ved Byauditoriet. I løbet af aftenen kan I se uddrag af debatten på TV2Østjylland.
TV2Østjylland planlægger at afholde yderligere 3-4 mindre Aarhus-baserede debatter i løbet af valgkampen, hvor ca. 50 studerende får mulighed for at deltage. Debatterne bliver annonceret på studerende.au.dk, når datoerne er klar.
OPDATERET: ARRANGEMENTET ER FYLDT OP.
Tilmeld dig partilederdebatten – der er 300 pladser, og tilmelding er først-til-mølle