Europas største sommerskole for klimainnovation og entreprenørskab, The Journey, søger kandidatstuderende fra Science and Technology til at arbejde på løsninger af vores største klimaudfordringer. Søg senest 15. februar.
08.02.2017 |
The Journey tager hvert år næste generation af klimaentreprenører rundt i Europa, hvor de i fem uger arbejder hårdt på at finde løsninger på udvalgte klimaudfordringer.
Kandidatstuderende på ST kan søge om en plads indtil 15. februar kl. 12.00 på journey.climate-kic.org.
Sommerskolen afsluttes med en stor Pitch Competition, hvor deltagerne præsenterer deres idéer for en jury og hinanden.
The Journey er en del af Climate-KIC, som Aarhus Universitet er samarbejdspartnere med. Man forventer cirka 800 ansøgere i alt, og der er i år omkring 120 ledige pladser på The Journey.
Se videoer om The Journey her og her, og læs mere i denne flyer og på journey.climate-kic.org.