Studienævnet tilrettelægger sammen med studielederen og studieadministrationen din uddannelse.
Som studerende er det dig, der oplever undervisningen, fagenes sammenhæng, eksamensformerne mv. Og det er dig, der skal bruge uddannelsen fremover. Derfor er det vigtigt, at du er med ved bordet, når din uddannelse skal tilrettelægges, udvikles og evalueres.
I studienævnet har du mulighed for at få indflydelse på tilrettelæggelse af undervisningen, eksamensformer, indholdet i studieordningen, evaluering af undervisningsforløb og meget mere. Det er også studienævnet, der behandler ansøgninger om dispensation, merit og forhåndsgodkendelser for de enkelte studerende.
Pladserne i studienævnet er ligeligt fordelt mellem undervisere og studerende. Repræsentanterne vælges ind i studienævnet i forbindelse med universitetsvalget.
Måske er det lige dig, vi mangler i studienævnet?
_______________
Som medlem i studienævnet får du:
Det kan lyde omstændigt at stille op til valg som studienævnsrepræsentant. Men det er ikke så svært. Og vi har brug for dig.
Du finder vejledninger på valgsiderne, og du kan altid kontakte valgsekretariatet med konkrete spørgsmål på valg@au.dk.
Dét du skal gøre, hvis du gerne vil stille op er:
Tag endelig fat på os. Vi er klar til at besvare dine spørgsmål og tage en uforpligtende snak om, hvad det indebærer at sidde i studienævnet.
Husk, at du som studerende altid kan henvende dig til studienævnet, hvis du har konkrete forslag eller idéer omkring dit studie, som skal på dagsordenen i studienævnet.
En dispensation er en undtagelse fra de sædvanlige og faste regler, der gælder for din uddannelse. Dispensationsationsansøgninger behandles i studienævnet.