English
Den 5. juni sætter universitetsalliancen Circle U. fokus på klima og bæredygtighed til en række webinarer. Du kan bl.a. høre mere om solceller, cirkulære forskningsfaciliteter, bæredygtig personlig hygiejne og meget andet.
For dig der afleverer speciale i sommeren 2025. Få redskaber, viden og sparring til din jobsøgning.
Er du studerende og lever med en psykisk sårbarhed, neurologisk lidelse eller et fysisk handicap, og tænker du på, hvordan tiden efter universitetslivet mon vil forme sig for dig? Er du nysgerrig på vejen ud på arbejdsmarkedet, og vil du gerne høre om generelle muligheder for dig, så deltag i dette arrangement.
Få inspiration og gode råd, når DM og MA inviterer alle kommende dimittender til et frokost- og eftermiddagsarrangement onsdag den 11. juni kl. 12-15.
Tidspunkt og program følger
Mangler du konkrete planlægningsværktøjer til at strukturere din specialeproces? Og er du nysgerrig efter at vide mere om, hvordan projektledelse kan hjælpe dig til at overholde deadlines?
Workshoppen giver dig:
Værktøjer til at åbne dit emne op og komme i gang med litteratursøgning
Metoder til at gøre din litteratursøgning mere præcis
Introduktion til referencehåndtering og værktøjet EndNote
Hvor? Nobelparken
Bemærk: arrangementet er rettet mod studerende, som skriver speciale i efteråret 2025.
T…
We are reaching out to inform you that the Young Researchers in Archaeology Conference (Jornadas de Jóvenes Investigadores en Arqueología) will be held on August 27th, 28th, and 29th, 2025, at the Universitat Autònoma de Barcelona (UAB).
Here are providing the website (https://arqueolojia.wordpress.com/es/) where you can find all the information…
Specialeklubben er et tilbud til dig, der gerne vil være en del af et fagligt fællesskab med andre studerende, mens du skriver speciale.