På disse sider kan du finde relevante informationer, links og datoer vedrørende bachelorprojekt og kandidatafhandling/specialer. Procedurer og regler kan variere på de enkelte uddannelsesretninger. Derfor skal du vælge informationen for din uddannelse.
Læs, hvordan du skal forholde dig til brugen af generative artificial intelligence (GAI) i forbindelse med dine studier på Aarhus Universitet:
For at styrke dine jobmuligheder har vi brug for at indsamle data om de virksomheder/organisationer, som du har et samarbejde med på dit studie.
Når du er tilmeldt specialet eller hvis du er tilmeldt et projektorienteret forløb/praktik, vil du derfor modtage et link til et kort spørgeskema (der tager ca. 1-2 minutter at udfylde) på din AU-mail. Spørgeskemaet indeholder nogle få spørgsmål vedrørende dit (eventuelle) samarbejde med virksomheden/organisationen. Hvis du skriver speciale uden et samarbejde med en virksomhed/organisation, skal du også udfylde spørgeskemaet (her kan du nøjes med at svare på et enkelt spørgsmål).
Har du spørgsmål om, hvordan du skal udfylde spørgeskemaet, kan du orientere dig via infosiderne om registrering af oplysninger – projektorienterede forløb og specialer. Her kan du blandt andet få svar på oftest stillede spørgsmål samt information vedrørende login og baggrunden for dataindsamlingen. Du kan også stille dit spørgsmål via kontaktformularen på siden.