Valgfagsoplæg 2023

Du har mulighed for at søge valgfag til dit 5. semester.
Onsdag den 19. april 2023 kl. 16.15-17.15 afholdes der informationsmøde om muligheder for valgfag på 5. semester. 

Ved informationsmødet gennemgår studievejledningen og studieleder Mogens Dilling-Hansen de praktiske og akademiske overvejelser ifm. valgfag.
Du får adgang til mødet via dette link.

Efter studievejledningens og studielederens præsentation vil der være mulighed for at blive præsenteret for de forskellige valgfag ved de kursusansvarlige.
Links til dette finder du herunder.  

Elective course Course coordinator Email Zoom link
Creativity at work Bart Verwaeren bart.verwaeren@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/62177977262
Global Business Strategy Yulia Muratova yulia.muratova@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/67372206341
Simulating Social and Business Processes with Agent-based Models Arthur Hjorth arthur@mgmt.au.dk    https://aarhusuniversity.zoom.us/my/arthurhjorth
Investments and Corporate Finance Stefan Hirth shirth@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/66929442212
Social Media Marketing Susanne Pedersen  suspe@mgmt.au.dk    https://aarhusuniversity.zoom.us/j/64272958196
Real Estate Economics Anna Piil Damm apd@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/69587564887
Social Marketing Management Johan Hjorth Jacobsen cmoh@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/65318481574
Introduction to Empirical Economics Simon Tranberg Bodilsen sibo@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/61378067138
Modellering inden for Prescriptive Analytics Sune Lauth Gadegaard sgadegaard@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/65980104156
Social Entrepreneurship - The Future of Doing Business Nicole Siebold nicole.siebold@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/64087349581
Management Control Systems: Concepts and Cases Stefan Schaper stefan.schaper@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/69087955500
Supply Chain Management and Sustainability Marcel Turkensteen matu@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/65734767454
Introduction to Machine Learning Guðmundur Stefán Guðmundsson gsgudmundsson@econ.au.dk YouTube video presentation
Financial Statement Analysis Yuan Li yuanli@econ.au.dk YouTube video presentation
Ledelses - og organisationskommunikation Birte Asmuss asmuss@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/62547327678?from=addon
Sustainable Production and Consumption - The Cross Disciplinary Challenge Jessica Aschemann-Witzel  jeaw@mgmt.au.dk> YouTube video presentation
International Trade Luca Macedoni lmacedoni@econ.au.dk YouTube video presentation
Warehouse Management Sanne Wøhlk sanw@econ.au.dk YouTube video presentation

Regnskabsanalyse & Værdiansættelse

Finn Schøler fsc@econ.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/62614148638
Forhandlingsteknik Niels Hansen nh@mgmt.au.dk https://aarhusuniversity.zoom.us/j/62146251917

Behavioural Finance

Christoph Merkle

cmerkle@econ.au.dk

https://aarhusuniversity.zoom.us/j/63631636076

Firms in the Global Market Place Jackie M.L. Chan jmlchan@econ.au.dk YouTube video presensation
The Chinese Economy
Jackie M.L. Chan
jmlchan@econ.au.dk YouTube video presentation
Big data analytics for managers Oana Vuculescu oana@mgmt.au.dk

https://aarhusuniversity.zoom.us/j/63992587166