Case Competition for sprogstuderende 2021

STAY RELEVANT / Case Competition

Omsæt dine akademiske kompetencer i forhold til at arbejde med intern kommunikation,

digital kommunikation og bæredygtighedskommunikation

  • Et samarbejde mellem Aarhus Kommune, Erhverv Aarhus og Aarhus Universitet

Sæt din faglighed i spil

Som IVK-studerende mødes du mandag d. 22. marts, onsdag d. 24. marts og torsdag d. 25. marts med dine medstuderende, så I kan samarbejde om kan finde løsninger på problemstillinger, som en række virksomheder fra Aarhus tumler med.

I bliver delt op i grupper. Mandag d. 22. marts bliver I præsenteret for arbejdsmetoden "Design thinking" af Lasse Chor fra firmaet Happy 42. Onsdag og Torsdag arbejder I med en konkret problemstilling og vil slutter af med, at hver gruppe pitcher deres løsning for et dommerpanel. 

Du skal være med fordi:

  • Du får udviklet dine kompetencer ift. at arbejde med designprocesser
  • Du får mulighed for pitche gode idéer og vise dine kompetencer til fremtidige arbejdsgivere
  • Det er en god platform for at sætte din teoretiske viden i spil ift. til rigtige problemstillinger
  • Du udvikler din forretningsforståelse og får indsigt i strategisk designtænkning
  • Deltagelsen er et godt input til dit CV

Den case-competition er udarbejdet af Trine Susanne Johansen, Mona Agerholm Andersen, Carmen Daniela Maier and Marianne Grove Ditlevsen:

Designmentor Lasse Chor

  • Foto Designmentor Lasse Chor
  • Logo Happy 42

Lasse Chor is a Danish entrepreneur who started his first company at the age of 13, and has since then been heavily involved in the Danish and global entrepreneurship ecosystem.

Through his current company Happy42 Lasse is currently mentor for a number of startups around the world, and advisor to a handful of large corporations including some Fortune 500 companies.

Lately Lasse also turned his attention to investments and he’s currently active as a private angel investor.

Bonus info is that Lasse’s mom thinks that he’s is the best son in the world.

Grupper og cases

Find din gruppe og download jeres case her:

FagGruppeNavnCase
 
HO-FR-SP-TY2
 
1 

Hannah Kock

Michael Nielsen

Johann Groß

Rebecca Hellum

Oscar Ambrosius Kranz

 
 
Aarhus Haandværkerforening
 
 
HO-FR-SP-TY1
 
2

Didde Arestin

Nanna Madsen

Anna Maria Arp

Clara Meldgaard

Frederikke Eisner

Aarhus Haandværkerforening
 
 
HO-ENG-1
 
 
3 
 Emma Hagensen Dueholm 
 Laura Mouritsen
 Signe Sønderby
 Caroline Hejlesen Schlesinger
 
Aarhus Haandværkerforening
 
HO-ENG-2
 
4 
Caroline Jesssen
Laura Hoé
Mathias Dassbjerg
Louise Rokkjær Jensen
 
Aarhus Haandværkerforening
 
HO-ENG-3
 
5 

Birta Karen Haraldsdóttir

Anna Nattestad

Iuliana Venderev

 
Aarhus Haandværkerforening
 
HO-ENG-3
 
6 

Emil Frandsen

Magnus Ebbesen

Silje Pontoppidan

 
Aarhus Haandværkerforening
 
HO-FR-SP-TY2
 
7 

Mathias Madsen

Cecilie Lindum

Louise Schierff

August Lund

 
Cryos International
 
HO-FR-SP-TY1
 
8 

Laura Højholt

Simone Axelsen

Søren Ring

Megan Caterina Simioni

 
Cryos International
 
HO-ENG-1
 
9 
 Emily Kaae Thomsen
 Rikke Bue Laumark
 Tobias Lund Maajen
  Simon Ernstsen 
 
Cryos International
 
HO-ENG-1
 
10 
 Maja Aagaard Rasmussen
 Nynne Vallø Nielsen
 Camilla Lund Møller
 Anna Slott Skyum
 
Cryos International
 
HO-ENG-2
 
11 
Johanne Kragh Olesen
Kristina Kastrup Ellersgaard
Julie Kjærulf
Maria Langfeldt Freudenberger
 
Cryos International
 
HO-ENG-3
 
12 
Simone Nordentoft Pedersen
Jonas Panduro Madsen
Emilie Pi Goll
Benjamin Krigslund
Emil Badsberg Norup
 
Cryos International
 
HO-FR-SP-TY2
 
13 
Andreas Benoni
Haakon Bruun
Martin Andersen
Jens Madsen
Sebastian B. Spangsberg
 
Den Gamle By
 
HO-FR-SP-TY1
 
14 
Katrine Grue Hansen
Sarah Bækhøj Brøgger
Line Asmussen
Kenneth Myren Riis
 
Den Gamle By
 
HO-ENG-1
 
15

 

 Jeppe Bloch Albertsen
 Sinan Ucar
Mark Christensen
 Magnus Jegsen
 
Den Gamle By
 
HO-ENG-2
 
16 
Jakob Niel Jensen
Louise Glæsner Jakobsen
Liv Maindal

 

Den Gamle By
 
HO-ENG-2
 
17
Adna Adbi
Laust Sand Kjær Knudsen
Kieu Anh Nguyen
 

Den Gamle By

 
HO-ENG-3
 
18 
Mads Rasmussen
Simon Kirk Madsen
Jonas Wieland
Jonas Skov Dyrhauge 
 
Den Gamle By
 
HO-FR-SP-TY2
 
19 
Amalie Marker Frisk
Karla Sumari Solis
Line Stenholt 
Lene Bargum Petersen
 
SystemRens
 
HO-FR-SP-TY1
 
20 
Casper Bang Dall-Hansen
Emelie Sundholm,
Laura Baz Uttrup 
Josephine Banke Petersen
 
SystemRens
 
HO-FR-SP-TY1
 
21 
Søren Lund Christensen
Nasradin Cali 
Kevin Guillen Santamaria
 
SystemRens
 
HO-ENG-1
 
22 
 Arthika Mylvaganam
 Hans Peter Svendsen
 Johan Kjærgaard
 Max Thygesen
 
SystemRens
 
HO-ENG-2
 
23 
Emma Marie Klitgaard-Paulsen
Cecilie Kirkeby Sørensen
Mikkel Høeg Heiede
 
SystemRens
 
HO-ENG-3
 
24 
Benjamin Elbert
Jannie Ramsing Rasmussen
Josephine Wittendorff Kruse
Maria Engtorp

 

SystemRens
 
HO-FR-SP-TY2
 
25 
Sabrina Sadi
Thomas Bakke 
Lucille Byrjalsen
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-FR-SP-TY2
 
26 
Rasmus Skovgård
Anton Sandager
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-FR-SP-TY1
 
27 
Asker Hegelund Pedersen
Nathalia Dziadek
Sofie Vile Laursen
Rodolf Beadina
Yasmine Helberger
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-ENG-1
 
28 
 Simone Blicher Hansen
 Johanne Zacho Berdien
Camilla Olesen
 Sophie Rouchmann
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-ENG-2
 
29 
Emma Bak Jensen
Frederik Tømmerby Laursen
Casper Wirenfeldt Hald
Henrik Korsgaard Christensen
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-ENG-3
 
30 
Jonas Nielsen
Pernille Lading 
Tobias Pagaard
Laura Fenge
Juliane Krab
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-ENG-3
 
31 
Sarangkan Gunasekaran
Sarah Zillgen 
Dorina Koska
Mads Hahn
 
Naturhistorisk Museum - case A
 
HO-FR-SP-TY2
 
32 
Henriette H. Hansen
Mercia Samuel 
Laura Pinunski
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-FR-SP-TY1
 
33 
Anne Stoltenberg
Trine Søgaard Jørgensen
Mathias Laigaard Andersen 
Mette Strægaard Jakobsen
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-ENG-1
 
34 
 Anna Ræbild
 Nanna Egeberg Andersen 
 Magnus Kræpping
 Anne-Sofie Lyngbak
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-ENG-1
 
35 
 Sabrina Bruun Thomsen
 Agnete Lingren Bechsgård
 Amalie Kjærulff
 Malene Bohnsen
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-ENG-2
 
36 
Han Bao Tran
Camilla Sun SKov
Mathias Nymark Bomholt
Mette Cecilie Devald Bisgaard
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-ENG-3
 
37 
Camilla Feldborg Jensen
Katrine Dong
Anne Sofie Flyvbjerg Hansen
Frederikke Juhl 
 
Naturhistorisk Museum - case B
 
HO-FR-SP-TY2
 
38 
Louise Agerbirk
Christina Valencia 
Tamara Saachi
 
 
Aarhus Hostel
 
 
HO-FR-SP-TY2
 
39 
Oscar Mørch
Kirstine Kaas-Melsen
Linus Rüdiger 
Sarah Andreassen
 
 
Aarhus Hostel
 
 
HO-FR-SP-TY1
 
40 
Benjamin Frederichsen
Hauke Albertsen
Frederik Seidl
Bothilde Rudolph Toleikis 
Ani Barsegian
 
 
Aarhus Hostel
 
 
HO-ENG-2
 
42 
Christian Sørensen
Mette Juul Ritz
Sille Maria Christensen
Johan Kaae Sloth
Frederik Jessen
 
 
Aarhus Hostel
 
 
HO-ENG-3
 
43 
Helena Fjeldsted Jensen
Nanna Røntved Jørgensen 
Amalie Elgetti Skafte
Maria Cecilia Skovfoged Bach
 
 
Aarhus Hostel
 
44 
Rebecca Choquet
Imane Ben Alioua
Søren Bøgh Jessen
 
 
Aarhus Hostel
 

Dommerpanel

  • Søren Boel Pedersen, Business Aarhus   
  • Birthe Tofting, VOLA A/S
  • Martin Nielsen, Lektor AU

Læringsmål

Den studerende vil gennem sin deltagelse i Case Competition, Stay Relevant 2021 uge 12 blive i stand til at:

Viden

  • vise forståelse for hvordan fagligheden fra den studerendes egen uddannelse kan formidles og anvendes i forhold til et relevant arbejdsmarked

Færdigheder

  • afholde præsentationer inden for præsentationsformen ”pitching”
  • selvstændigt formidle relevansen af faglige teorier og metoder ift. et arbejdsmarked
  • anvende egen faglighed til at løse arbejdsmarkedsrelevante problemstillinger

Kompetencer

  • selvstændigt omsætte sine faglige færdigheder i forhold til det omgivende samfund
  • indgå konstruktivt i et udviklingssamarbejde

Aarhus: Program 22., 23., 24, og 25. marts 2021

Mandag d. 22. marts 2021

Zoom Link (TBA)

Tirsdag d. 23 marts 2021

  • kl. 9.00-9.15 Tjek ind - vind din frokost v/Lasse Chor - zoom link
  • kl. 9.15-13.00 Vejledning Lasse – zoom link (TBA)
  • Kl. 10.30-12.00 Vejledning undervisere ( Trine Susanne Johansen, Mona Agerholm Andersen, Carmen Daniela Maier and Marianne Grove Ditlevsen ) – zoom link (TBA)
  • Kl. 13-15.00 ”Pitch-træning – sådan præsenterer du dig selv eller en idé kort og præcist.” (in Danish) ved Thomas Moeslund, karrierekonsulent, Arts Karriere
    Slides fra pitch-træning

Onsdag d. 24. marts 2021

7 case-opdelte pitch-sessioner med kåring af en vindergruppe pr case

Kl. 10-12.00 og kl. 13-15.00

Dommerpanel: 1 underviser ( Trine Susanne Johansen, Mona Agerholm Andersen, Carmen Daniela Maier and Marianne Grove Ditlevsen) og 1 virksomhedsrepræsentant (Den Gamle By, Cryos International, Naturhistorisk Museum, SystemRens, Aarhus Hostel og Aarhus Håndværkerforening)

Zoom links (TBA)

  • kl. 10.00-10.05 Velkomst ved underviser (fire parallelle sessioner med 6-7 grupper i hver)
  • Kl. 10.05-10.50 Pitch 1-3 (5 minutters pitch og 10 minutter dialog og spørgsmål pr gruppe)
  • Kl. 10.50-11.00 Pause
  • Kl. 11.00-11.30 Pitch 4-6/7
  • Kl. 11.30-11.45 Votering 
  • Kl. 11.45-12.00 Kåring af vindergruppe 
  • kl. 13.00-13.05 Velkomst ved underviser (tre parallelle sessioner med 6 grupper i hver)
  • Kl. 13.05-13.50 Pitch 1-3 (5 minutters pitch og 10 minutter dialog og spørgsmål pr gruppe)
  • Kl. 13.50-14.00 Pause
  • Kl. 14.00-14.30 Pitch 4-6
  • Kl. 14.30-14.45 Votering 
  • Kl. 14.45-15.00 Kåring af vindergruppe

Torsdag d. 25. marts 2021

Finale pitch-session med de 7 vindergrupper Kl. 13.00-16.00

Zoom-link (TBA)

Dommerpanel: Birthe Tofting, VOLA A/S, Martin Nielsen, lektor AU og Søren Boel Pedersen fra Business Aarhus 

  • Kl. 13.00-13.15 velkomst ved Lasse Chor
  • Kl. 13.15-13.55 Pitch 1-4 (5 minutters pitch og 5 minutters dialog pr gruppe)

    • Gruppe 3 - Aarhus Håndværkerforening
    • Gruppe 7 - Cryos International
    • Gruppe 14 - Den gamle by
    • Gruppe 20 - SystemRens

  • Kl. 13.55-14.05 Pause
  • Kl. 14.05-14.45 Pitch 5-7

    • Gruppe 28 - Naturhistorisk Museum - case A
    • Gruppe 36 - Naturhistorisk Museum - case B
    • Gruppe 40 - Aarhus Hostel

  • Kl. 14.45-15.00 Pause
  • Kl. 15.00-15.45 Oplæg ved Mette Refshauge, VP, Corporate Communication & Sustainability hos A.P. Moller Maersk
  • Kl. 15.45-16.00 Kåring af vinder

Evalueringskriterier - præsentation/pitch

 

  • Passer løsningsforslaget til den stillede kommunikationsudfordring og –opgave?
  • Hvordan er kvaliteten af løsningsforslaget (planen, strategien eller andet) ud fra et strategisk kommunikativt perspektiv?
  • Hvordan har relevante fagteorier, begreber og modeller fra tilvalget i Strategisk kommunikation i organisationer bidraget til løsning af opgaven?
  • Hvordan bliver idéen valideret (det vil sige hvem er blevet spurgt, hvad er blevet undersøgt etc. ift. til idéens gangbarhed)?
  • Hvordan er kvaliteten af pitch/præsentationen?

Præmier

  • First Price - Karrieresamtale med Publico Kommunikation
  • WTF-Award - Karrieresamtale med Lasse Chor - Happy42
  • Audience Award - Karrieresamtale med Gammelbys kommunikations- og marketingsbureau

Regler

De deltagende virksomheder har ejendomsretten til alle rettigheder, opfindelser, produktionsmetoder og andre tekniske fremskridt, der fremkommer som led i den afholdte case competition. Overdragelsen af rettigheder til de deltagende virksomheder sker automatisk og løbende i takt med, at rettighederne opstår.

De studerende er berettiget til at bruge frembringelser og materiale, som hidrører fra den afholdte case competition, i sammenhænge der vedrører eksamen og undervisning på Aarhus Universitet. Den studerende har ret til at præsentere sine resultater fra case-competition, herunder i jobsøgnings øjemed, i det omfang dette ikke medfører efterfølgende anvendelse som bryder med rettigheder der er overgået til virksomheden. Ønsker de studerende at bruge frembringelser og materiale, som hidrører fra den afholdte case competition, i andre sammenhænge, kan det kun ske, hvis der indgås særskilt skriftlig aftale med virksomheden herom.

Undervisere

Denne case-competition gennemføres af: 

  • Trine Susanne Johansen
  • Mona Agerholm Andersen
  • Carmen Daniela Maier
  • Marianne Grove Ditlevsen  

Samarbejdspartnere

  • Aarhus Kommune
  • Erhverv Aarhus
  • Den Gamle By
  • Cryos International
  • Naturhistorisk Museum
  • SystemRens
  • Aarhus Hostel
  • Aarhus Håndværkerforening
Se hvordan det gik i 2019