DPU - Uddannelsesnævn

Studienævnet ved DPU har nedsat en række uddannelsesnævn.
DPU’s forretningsorden for uddannelsesnævn tager udgangspunkt i rammeforretningsordenen for uddannelsesnævn på Arts.

Uddannelsesnævn for bachelor- og kandidatuddannelsen i uddannelsesvidenskab

VIP:
Kristina Mariager-Anderson (forperson)
Jonas Lysgaard
Bente Elkjær
Katja Brøgger
Søren Christensen 
Thomas Clausen

Suppleanter, VIP:
Pia Cort

Studerende:
Asta Kappel (næstforperson)
Sofie Gro Holde (SN-repræsentant)
Jonathan Sebastian Rossen (SN-suppleant)
Lea Uhlott Noval
Freja Borch Dall
Andreas Baarsøe

Suppleanter, studerende:
Kani Hossian
Christoffer Koch Andersen
Malene Sillas Jensen

Tilforordnede:
Pia Bramming (afdelingsleder)
Lisbeth Helt Haahr (AAU)
Mette Refshøj Brahe (VEST)
Camilla Mengel Kaastrup (holdunderviser, Emdrup)
Anders Ebbestrup Malling (holdunderviser, Århus)
Merete Justesen (SNUK)

Uddannelsesnævn for de didaktiske kandidatuddannelser

VIP:
Lisbeth Haastrup, forperson (materiel kultur)
Tomas Højgaard (matematik)
Helle Rørbech (dansk)
Vakant (musik)  

Studerende:
Freja Fangel Sivebæk, næstforperson, SN-repræsentant (dansk, Emdrup)
Tommy Jensen (musikpædagogik)   
Rebekka Hegaard Gabrielsson (dansk, Aarhus)
Katja Harsfort, SN-suppleant (materiel kultur)
Mikkel Johansen (matematik)

Suppleanter, studerende:
Rikke Schmidt (dansk, Emdrup)
Ditte Jacqueline Rasmussen (materiel kultur)
Tobias Bjørn Depenau (matematik) 

Observatører:
Frederik Pio (Musik)
Anna Karlskov Skyggebjerg (Afdelingsleder)
Rikke Toft Nørgaard (IT-didaktisk design)
Natasja Thandi Kappel Pedersen, AAU (AfdelingsAdministrator - Uddannelse)
Morten Jacobsen (VEST)    
Annike Vestergaard Martínez (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i generel pædagogik

VIP:
Frederik Pio (formand og studienævnsrepræsentant)
Lars-Henrik Schmidt
Niels Bonderup Dohn

Suppleanter:
Monica Susanne Carlsson

Studerende:
Kristine Louise Gustafsson, København (næstformand og studienævnsrepræsentant) 
Anders Kring Hansen, Aarhus
Luise Lykkegaard Nøhr, Aarhus

Suppleanter:
Sille Hetland, København
Alva Ly Autrup , København

Kommende møder

Forårssemestret 2020

 

Fredag d. 7. februar 2020 - kl. 13.00 - 15.30

Fredag den 6. marts kl. 12.30-15.00

Onsdag den 15. april kl. 9.00-12.30

Tirsdag den 12. maj kl. 9.00-13.00

Onsdag den 20. maj kl. 10.00-12.00

Torsdag den 4. juni kl. 13.00-15.00.

Torsdag den 25. juni kl. 9.30-11.30 (ekstraordinært)

Efteråret 2020

 

Fredag d. 21. august kl. 12.30-14.30

Fredag d. 11. september kl. 12.30-14.30

Fredag d. 2. oktober kl. 12.30-14.30

Mandag d. 9. november kl. 12.30-14.30

Fredag d. 4. december kl. 12.30-14.30

Fredag d. 15. januar 21 kl. 12.30-14.30

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk antropologi & AEG

VIP
Gritt B. Nielsen (formand)
Laura Gilliam
Jakob Krause-Jensen

Suppleant:
Bjørg Kjær

Studerende:
Sara Christensen, PA (næstforperson)
Kasper Kestenholz, AEG (SN-medlem)
Sørine Hauge Bindzus 

Suppleant:
Mathias Bødker Rubach-Larsen
Sidsel Juul Carlsen
Mikala Erlik
Cathrine Porsbjørn Schmidt

Tilforordnede:
Ida Wentzel Winther (afdelingsleder)
Lise Skjøt Møller (VEST)
Kim Behrens Jessen (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk filosofi

VIP:
Anne-Marie Eggert Olsen (forperson for uddannelsesnævnet)
Sune Frølund
Jørgen Huggler  

Suppleanter:
Thomas Aastrup Rømer
Henrik Vase Frandsen

Studerende:
Melissa Rasmussen (næstforperson og 2. suppleant til studienævnet), Aarhus
Anne Eleonora Sørensen (studienævnsrepræsentant), Aarhus
Cecilie Gregers Lorenzen (1. suppleant til studienævnet), Emdrup

Suppleanter:
Frederik Dalsgaard Larsen
Melita Dzafic

Tilforordnede:
Oliver Kaufmann (afdelingsleder for generel pædagogik og pædagogisk filosofi)
Dan Fog Enevoldsen (AAU)
Lise Skjøt Møller (VEST)
Lykke Kjerrumgaard Schelde (SNUK, sekretær)    

Kommende møder

Efterårssemestret 2020
- 7. oktober kl. 9.30-11.30    
- 9. november kl. 9.30-11.30    
- 7. december kl. 10.00-12.00    

Forårssemesteret 2021

Mødeplan kommer snarest

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk psykologi

VIP
Simon Nørby (forperson og studienævnsrepræsentant)
Kristine Kousholt
Kari Kragh Blume Dahl
Louise Bøttcher
Andreas Lieberoth

Studerende:
Maria Schytte (næstforperson)
Marie-Louise Torm Grønberg (SN-repræsentant)
Nicolai Beining Hansen
Jeppe Pasgaard
Charlotte Isabel Martinez Sørensen (fra april 2020)

Suppleanter
Lisa Enøe Kabat
Amelia Jane Midgley
Jakob Thøfner Qvortrup

Tilforordnede:
Charlotte Mathiassen (afdelingsleder)
Anette Eriksen (AAU)
Morten Jacobsen (VEST)
Merete Justesen (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk sociologi

VIP:
Anne Larson (forperson)
Dirk Michel-Schertges
Jørn Bjerre
Niels Rosendal Jensen

VIP suppleanter:
Felix Weiss

Studerende:
Sif Stener Knudsen (næstforperson og SN-suppleant)
Eva Phanaosoth Surrow
Michella Tromborg
Trine Louisa Berg

Studenter suppleanter:
Cansu Metin Bicak 

Observatører:
Dan Fog Enevoldsen (AAU)
Mette Refshøj Brahe (VEST)
Annike Vestergaard Martínez (SNUK)
Isabella Hammelev Haagensen (studerende, Aarhus)

Uddannelsesnævn for masteruddannelserne ved DPU