DPU - Uddannelsesnævn

Studienævnet ved DPU har nedsat en række uddannelsesnævn.
DPU’s forretningsorden for uddannelsesnævn tager udgangspunkt i rammeforretningsordenen for uddannelsesnævn på Arts.

Uddannelsesnævn for bachelor- og kandidatuddannelsen i uddannelsesvidenskab

VIP:
Kristina Mariager-Anderson (SN-repræsentant)
Pia Cort (Forperson)
Katja Brøgger
Søren Christensen
Hanne Knudsen
Jens-Erik Kristensen

Suppleanter, VIP:
Jette Kofoed

Studerende:
Jonathan Sebastian Rossen (SN-repræsentant)
Victoria Etlar Syppli Sørensen
Simone Albers
Mathias Wittenkamp Mortensen (Næstforperson)
Julie Lundahl Sørensen
Sofie Kragelund Christensen
 

Tilforordnede:
Pia Bramming (afdelingsleder)
Anna Skov Jensen (holdunderviser)
Jonas Møller Pedersen (AAU)
Maria Solhøj Madsen (VEST)
Merete Justesen (SNUK)

Uddannelsesnævn for de didaktiske kandidatuddannelser

VIP:
Lars Emmerik Damgaard Knudsen (materiel kultur)
Tomas Højgaard (matematik), orlov juli 2022-juni 2023
Rikke Toft Nørgaard (IT-didaktisk design), udtrådt 1. august 2022

Studerende, medlemmer:
Lærke Lisa Segeberg Christensen, næstforperson, Dansk, Aarhus
Jeanette Kusk, Dansk, Aarhus, SN-repræsentant
Camilla Tychsen, Dansk, Emdrup
Amalie Tang Kriegel, Matematik
Camilla Braarup Larsen, Materiel kultur
Julie Augusta Weltzer-Østerberg, Musikpædagogik

Suppleanter, studerende:
Stine Friis Refsgaard, IT-DD
Rune Helmgaard Rask, Dansk, Emdrup
Victoria Sofie Percy-Smith, Materiel Kultur
Niels Kristian Beck, IT-DD

Observatører:
Frederik Pio (Musikpædagogik)
Mikkel Stovgaard (Dansk), forperson 
Morten Blomhøj (Matematik)
Francesco Caviglia (IT-DD)
Helle Rørbech (Afdelingsleder, dansk)
Clara H. Corell, AAU (AfdelingsAdministrator - Uddannelse)
Morten Jacobsen (VEST)   
Annike Vestergaard Martínez (SNUK)

Arkiv

2021


2020


2019

2018

2017

2016

2015

2014

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i generel pædagogik

VIP:
Jeanette Magne (forperson og studienævnsmedlem)
Clemens Wieser
Frederik Pio

Suppleanter:
Lotte Hedegaard-Sørensen
Monica Susanne Carlsson
Niels Bonderup Dohn

Studerende:
Christian Essemann, København (næstformand og studienævnsrepræsentant)
Pernille Berg Slot, UN-medlem, Aarhus
Caroline Victoria Lentz, UN-medlem, København

Suppleanter:
Katharina Ladegaard Marx, Aarhus

Tilforordnede:
Jørgen Huggler (afdelingsleder for generel pædagogik og pædagogisk filosofi)
Natasja Thandi Kappel Pedersen (AAU)
Simon Kristensen (VEST)
Maja Sloth Thuborg (SNUK, sekretær)    

Arkiv

2020

2019

2018

 2017

2016


2015

2014

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk antropologi & UAG

VIP
Laura Gilliam (forperson og studienævnsmedlem)
Nana Clemensen
Maja Hojer Bruun

Suppleant:
Karen Ida Dannesboe

Studerende:
Julie Kofod, PA, Aarhus (studienævnssuppleant)
Mie Hammerbak Hinge, PA, Emdrup (næstforperson og studienævnsmedlem)
Andrea Cini, UAG

Suppleanter:
Sofie Lindholt Dal, PA, Aarhus
Katrine Holmdahl Larsen, UAG

Tilforordnede:
Ida Wentzel Winther (afdelingsleder)
Simon Kristensen (VEST)
Kim Behrens Jessen (SNUK)
Natasja Thandi Kappel Pedersen (AAU)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk filosofi

VIP-medlemer:
Merete Wiberg (Aarhus) – SN-repræsentant og UN-forperson
Henrik Vase Frandsen   (Emdrup)
Thomas Aastrup Rømer  (Aarhus) 

Suppleanter:
Asger Sørensen (Emdrup)   

Studerende - medlemmer:
Jarl Waldemar Monberg (Aarhus) – SN-repræsentant og UN-næstforperson
Julia Sokolova Kruse (Aarhus) 
Rasmus Hasemann (Emdrup)

Suppleanter: 
ingen

Tilforordnede:
Jørgen Huggler (afdelingsleder for generel pædagogik og pædagogisk filosofi)
Natasja Thandi Kappel Pedersen (AAU)
Simon Kristensen (VEST)
Lykke Kjerrumgaard Schelde (SNUK, sekretær)    

Møder i forårssemesteret 2022

22.08.2022 kl. 13.30-15.30
23.09.2022 kl. 13.00-15.00
14.10.2022 kl. 09.00-11.00
17.11.2022 kl. 09.00-11.00
12.12.2022 kl. 13.00-15.00

(mødested fremgår af dagsordenen)

Referater arkiv

Referater 2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk psykologi

VIP
Simon Nørby
Louise Bøttcher (forperson og SN-repræsentant)
Kari Kragh Blume Dahl
Anne Morin
Andreas Lieberoth

VIP-suppleanter:
Frans Ørsted Andersen
Fabio Dovigo
Ditte Alexandra Vinther-Lindquist
Lone Svinth

Studerende:
Pernille Bruun-Hansen (SN-repræsentant)
Lasse Skjærlund Nielsen (næstforperson)
Line Skou Nielsen
Astrid Gerdes Grauslund
Hedvig Aamand Dybdal
 

Tilforordnede:
Charlotte Mathiassen (afdelingsleder)
Dan Fog Enevoldsen (AAU)
Morten Jacobsen (VEST)
Merete Justesen (SNUK)

Uddannelsesnævn for kandidatuddannelsen i pædagogisk sociologi

VIP:
Dirk Michel-Schertges (forperson, SN-repræsentant)
Jørn Bjerre (observatør)
Felix Weiss (observatør)
Ida Gran Andersen (observatør)
Jacob Christensen (suppleant, udtrådt pr. 1. oktober 2021)
Tine Fristrup (suppleant)

Studerende, medlemmer:
Anna-Bjørg Mønster Christensen, næstforperson, Aarhus
Andreas Elme Schaub, Emdrup, SN-repræsentant,
Mette Elme Schaub, Emdrup
Josephine Dam Holst Fischer, Aarhus

Suppleanter, studerende:
Anna Sif Kjær Kruhøffer, Emdrup - udtrådt pr. 1. februar 2022

Observatører:
Niels Rosendal Jensen (Afdelingsleder)
Dan Fog Enevoldsen (AAU)
Maria Solhøj Madsen (VEST)
Annike Vestergaard Martínez (SNUK)