Kultur og Samfund - uddannelsesfagudvalg

Studienævnet ved Institut for Kultur og Samfund har nedsat en række uddannelsesnævn (UN)

Pr. 1. feb. 2017 har Studienævnet ved IKS vedtaget ny forretningsorden for UN


Uddannelsesnævnet for Antropologi 2017

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Antropologi, kandidatuddannelserne i Antropologi og Human Security, tilvalgene Antropologi og Sociologi samt masteruddannelsen i Sundheds-antropologi (MSA).

Afdelingsleder:
Jens Seeberg 
send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Jens Seeberg
Michael Eilenberg
Bodil Selmer
Marie Louise Tørring
Mads Daugbjerg

Studerende:
 (Næstformand og Studienævnsrepræsentant)
Katrine Pahuus
Agnete Steen Mortensen
Bianca Nielsen

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Arkæologi 2017

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Forhistorisk arkæologi og Middelalder- og renæssancearkæologi samt kandidatuddannelserne i Forhistorisk arkæologi,
Middelalder- og renæssancearkæologi og Sustainable Heritage Management.

Afdelingsleder:
Felix Riede
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP:
Felix Riede
Laura McAtackney
Rainer Atzbach

Studerende
Erik Lind Jensen (FARK)
Agnes Rosendal  (ARK)
Laura Persdatter (SHM)
Kirstine Gregersen (ARK, supp.)
Kristoffer Hangstrup Fredensborg Nielsen (FARK, supp.)
Ann-Sophie Havemose (SHM, supp.)

Studievejleder

Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Filosofi og Idehistorie 2016

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Filosofi og Idehistorie, kandidatuddannelserne i Filosofi og Idehistorie, tilvalgene i Filosofi og Humanistisk organisationsudvikling samt masteruddannelsen i etik og værdier i organisationer (MEVO)

Afdelingsleder:
Thomas Schwarz Wentzer
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 

Thomas Schwarz Wentzer  
Morten Haugaard Jeppesen
Anne Marie Olesen
Casper Andersen

 

Studerende:

Carina Nielsen (næstformand)
Arendse Wenzel Måge
Freja Ernst
Valdemar Pold

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Global Studies 2016

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Brasilianske studier, Japanstudier, Kinastudier, Sydasienstudier,  Østeuropastudier, kandidatuddannelserne i Brasilianske studier, Japanstudier, Kinastudier, Europastudier, Internationale studier, Østeuropastudier samt tilvalgene i Brasiliansk, Japanstudier, Kinastudier, Østeuropastudier, samt Europastudier.

Afdelingsleder:
Anemone Platz
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Anemone Platz 
Andreas Steen
Uwe Skoda
Derek Pardue
Christina Fiig
Manuela Ciotti
Peter Bugge

Studerende:

Julie Nikoline Hostrup Møller (japanstudier)
Michael Boe Grumstrup (kinastudier)
 (sydasienstudier)
Peter Langkilde (brasiliansk)
Karen Baj Engedal (internationale studier)
Søren Kristiansen (østeuropastudier)
Zehra Pinar Uygurer (europastudier)

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Historie og Klassiske Studier 2017

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Historie, Klassisk arkæologi og Klassiske sprog, kandidatuddannelserne i Historie, Klassisk arkæologi, Klassiske sprog og tilvalg i Historie

Afdelingsleder:
Niels Brimnes
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 

Niels Brimnes
Jeppe Büchert Netterstrøm
Niels Wium Olesen
Birte Poulsen  
George Hinge

Studerende:

Nicolai Broen Thorning (Klassisk) (Næstformand)
Marlene Rimmen (Historie)
Søren Pietsch-Thomsen (Historie)
Sofie Keibel (Klassisk)
Kasper Mølbæk Jacobsen (Historie)
Daniel Nykjær Andersen (Klassisk)  

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Religionsvidenskab, Arabisk- og Isamstudier samt Arabiske områdestudier 2016

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Religionsvidenskab, Arabisk- og Islamstudier, kandidatuddannelsen i Religionsvidenskab, Arabisk- og Islamstudier samt tilvalgene i Religionsvidenskab og Religion, Politik og Samfund, Arabisk- og Islamstudier, Arabiske områdestudier.

Afdelingsleder:
Jørn Borup
Send mail til afdelingslederpostkassen

 

VIP:
Jørn Borup
Marianne Schleicher
Jesper Sørensen
Elvire Corboz

Elisabeth Moestrup
Henrik Reintoft Christensen

Studerende:
Line Dam (Næstformand)
Thomas Tømmerby Nielsen
Agnete Quist Mogensen
Nina Vestergaard Andersen
Mette skjødt Nielsen

Studievejledere:
Klik her for information om studievejledere ved Religionsvidenskab

Klik her for information om studievejledere ved Arabisk- og Islamstudier samt Arabiske områdestudier

Antropologi

Antropologi

Historie

374772 / i40