Kultur og Samfund - uddannelsesnævn (UN)


Uddannelsesnævnet for Antropologi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Antropologi, kandidatuddannelserne i Antropologi og Human Security, tilvalgene Antropologi og Sociologi samt masteruddannelsen i Sundheds-antropologi (MSA).  

Afdelingsleder:
Mads Daugbjerg
send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Mads Daugbjerg, formand
Cameron Warner, ordinært medlem
Heather Swanson, ordinært medlem
Christian Vium, ordinært medlem

Studerende:
Simone Hasse Stavnsbo (Næstformand og Studienævnsrepræsentant)
Emilie Bødker, ordinært medlem
Agnete Steen Mortensen, ordinært medlem
Puk Aslaug Willemoes Jensen, ordinært medlem
Rikke Bruhn Pedersen, suppleant
Wid Thani, suppleant
Lasse Bech Knudsen, suppleant
Kathrine Bendorff Kristensen, suppleant

Studievejledere:
Klik her for information

Referater:
Referat 17. oktober 2018

Uddannelsesnævnet for Arkæologi og Kulturarvsstudier

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Forhistorisk arkæologi og Middelalder- og renæssancearkæologi samt kandidatuddannelserne i Forhistorisk arkæologi,
Middelalder- og renæssancearkæologi og Sustainable Heritage Management.  

Afdelingsleder:

Rainer Atzbach
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP:
Rainer Atzbach, formand
Laura McAtackney, ordinært medlem
Andres Dobat, ordinært medlem (forskningsfri F19)
Niels Nørkjær Johannsen, suppleant
David Harvey, suppleant
Felix Riede, suppleant

Studerende
Tina Bayrampour (Næstformand og Studienævnsrepræsentant)
Erik Lind Jensen, ordinært medlem
Daniel Larsen Schmidt, ordinært medlem
Clara Fischer Stephansen, suppleant
Dorthe Boysen Pedersen, suppleant
Alena Anke Gulau, suppleant
Christine Lundgård Kisum Nielsen, suppleant

Studievejleder

Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Filosofi og Idehistorie

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Filosofi og Idehistorie, kandidatuddannelserne i Filosofi og Idehistorie, tilvalgene i Filosofi, Cultural Analysis of Society and Economy (CASE) og Humanistisk organisationsudvikling samt masteruddannelsen i etik og værdier i organisationer (MEVO).  

Afdelingsleder:

Jacob Busch
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Thomas Schwarz Wentzer  
Jacob Busch 

Studerende:
Ida Marie Schytt Lassen (Næstformand og studienævnsrepræsentant)
Johanne Tagmose Grønkjær
Karoline Isabella Simonsen
Peter Græsbøll Holm
Rasmus Overmark
Petter Breivik Kvamme
Olivia Trude Struve
Kalle Bjørn Sander Nielsen

Studievejledere
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Global Studies

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Brasilianske studier, Japanstudier, Indien og Sydasienstudier, Kinastudier, Rusland og Balkanstudier,  kandidatuddannelserne i Asienstudier (Japanstudier), Asienstudier (Indien og Sydasienstudier), Asienstudier (Kinastudier), Brasilianske studier, Europastudier, Globale Områdestudier, Internationale studier, Østeuropastudier samt tilvalgene i Brasiliansk, Centraleuropastudier, Det globale Europa, Europastudier, Japanstudier, Kinastudier, Sydasienstudier, Rusland og Balkan, Russisk samt Østeuropastudier.  

Afdelingsleder:

Uwe Skoda
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Anemone Platz 
Uwe Skoda
Christina Fiig
Peter Bugge

Observatører:
Andreas Steen
George Fischer
Manuela Ciotti
Jeremy Morris

Studerende:
Victor Lundhede Christensen (Næstformand og studienævnsrepræsentant)
Jason Tran (Næstformand og studienævnsrepræsentant)
Asta Jensen Raae
Cecilie Fogh Kavin
Karen Inge Schrøder Kristensen
Christian Fredlev Sand
Jackie van Tran Foged

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Historie og Klassiske Studier

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Historie, Klassisk arkæologi og Klassiske sprog, kandidatuddannelserne i Historie, Klassisk arkæologi, Klassiske sprog og tilvalg i Historie.  

Afdelingsleder:

Niels Brimnes
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP: 
Niels Brimnes
Mary Kathrine Hilson
Jeppe Büchert Netterstrøm
Birte Poulsen  
George Hinge

Studerende:
Birgitte Desirée Pettersen (Næstformand og studienævnsrepræsentant)
Joachim Holmen Frost
Nadia Margrethe Andersen
Kasper Mølbæk Jacobsen
Jakob Hørgreen

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Religionsvidenskab og Arabisk- og Islamstudier

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Religionsvidenskab, Arabisk- og Islamstudier, kandidatuddannelsen i Religionsvidenskab, Arabisk- og Islamstudier samt tilvalgene i Religionsvidenskab og Religion, Politik og Samfund samt Arabisk- og Islamstudier.  

Afdelingsleder:

Jørn Borup
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP:
Jørn Borup
Marianne Schleicher
Henrik Reintoft Christensen
Mark Sedgwick
Thomas Fibiger, suppleant for Ibrahim Shawky E. Elsayed

Studerende:
Ellen Haahr Rittenhofer (Næstformand og studienævnsrepræsentant)
Niels Kroman Bøttcher
Mette Petry Hjorth
Christian Sørensen
Signe Lindhardt Astrup
Theis Oxholm (suppleant)
Line Dam Westengaard (suppleant)

Studievejledere:
Klik her for information om studievejledere ved Religionsvidenskab

Klik her for information om studievejledere ved Arabisk- og Islamstudier samt Arabiske områdestudier

Antropologi

Antropologi

Historie

374772 / i40