Kommunikation og Kultur - uddannelsesnævn (UN)


Uddannelsesnævnet for Informationsvidenskab og digitalt design

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Informationsvidenskab og Digital design, kandidatuddannelserne i Informationsvidenskab og Digital design, kadidatuddannelse i i-didaktisk design, tilvalgene Informationsvidenskab, It og organisationer og Digital design samt masteruddannlesen i IKT og læring.

 
Afdelingsleder
Morten Breinbjerg

VIP
Claus Bossen 
Lone K. Hansen 
Peter Danholt 

Studerende
Frederik Thielke Mølgaard (Næstformand)
Hannah Djurssø Nielsen
Ida Kroghave Barnebjerg
Mia Laursen
Caglar Araz

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Medievidenskab og Journalistik

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Medievidenskab, kandidatuddannelserne i Medievidenskab, journalistik, Erasmus Mundus Journalism and Media within Globalisation samt tilvalgene Film & TV og Journalistisk formidling.
 
Afdelingsleder
Pia Majbritt Jensen

VIP
Jakob Isak Nielsen
Hans-Peter Degn
Iben Have
Susanne Eichner
Kirsten Sparre

Studerende
Søren Lange Pedersen (Næstformand)
Mathilde Fahlberg
Søren Ingerslev Kristensen
Anne la cour Thysen
Morten Søgaard Nielsen
Anders Blach Skeldrup
Amanda Meyer Lauritzen
Charlotte Kjær Damgaard
Camilla Hannani
Amalie Hvidt Rasmussen

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Musikvidenskab og Dramaturgi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi, kandidatuddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi samt tilvalgene Musikvidenskab, Dramaturgi og Musikkultur.
 
Afdelingsleder
Mads Krogh

VIP
Thomas Rosendal Nielsen
Steen Kaargaard Nielsen
Annelis Kuhlmann
Martin Guldberg
Solveig Gade
Dorte Hagen Jensen
Louise Ejgod Hansen
Ida Krøgholt

Studerende
Yasmin Ben-Kisos (Næstformand)
Morten Hauge Sørensen
Natalie Gøttsche Jakobsen
Jakob Frøkjær-Jensen
Mette Mathiasen
Lærke Cecilie Frandsen Eller
Astrid Marie Vammen Ørsnæs
Mathias Schouv Kjeldsen
Roland Riber Skov

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Kunsthistorie, Æstetik og Kultur samt Museologi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Æstetik og Kultur og Kunsthistorie, kandidatuddannelserne i Æstetik og Kultur og Kunsthistorie, tilvalgene Æstetisk kommunikation, Billedkunst og visuel kultur samt Museologiske studier samt Masteruddannelsen i Museumsstudier.

Afdelingsleder
Ane Hejlskov Larsen

VIP
Birgitte Stougaard
Mette Marie Zacher Sørensen
Jacob Wamberg
Lotte Phillipsen
Jørn Erslev Andersen

 
Studerende
Sissel Xenia Reese Hansen (Næstformand)
Anne-Sophie Elise Søndergaard Hansen
Nadia Brandt
Florina Cianga-Christophersen
Fie Lund Mortensen

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Litteraturhistorie, Retorik og Børnelitteratur

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Litteraturhistorie, kandidatuddannelserne i Litteraturhistorie og Retorik, tilvalgene i Litteraturhistorie og Retorik samt masteruddannelserne i Retorik og formidling og Børnelitteratur. 

Afdelingsleder
Tore Rye Andersen

VIP
Tore Rye Andersen
Esben Bjerggaard Nielsen
Stine Liv Johansen 
Jakob Ladegaard 
Mads-Anders Baggesgaard
Inger Marie Lund
Nina Christensen
Karen Margrethe L. Simonsen  


Studerende
Peter Ejsing Andreasen (Næstformand)
Mette Grandahl
Ida Marie Christensen
Emma Kragh Mortensen  

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Nordisk og Oplevelsesøkonomi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Nordisk sprog og litteratur (dansk), kandidatuddannelserne i Nordisk sprog og litteratur og Oplevelsesøkonomi samt tilvalgene Nordisk sprog og litteratur, Begivenhedskultur og Viking Studies.

Afdelingsleder
Inger Schoonderbeek Hansen


VIP
Pernille Hermann
Dorthe Refslund Christensen
Rikke Andersen Kraglund
Carsten Stage
Lasse Gammelgaard
Bodil Marie Thomsen  

Studerende
Kristine Kold Vestergaard Strandsby (Næstformand)
Anna Korr Gregersen
Line Kristensen
Kathrine Brix Hiltmar
Simon Maarupgaard Christiansen
Marie Birkkjær Jacobsen

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for semiotik og lingvistik (LICS)

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Lingvistik, kandidatuddannelserne i Lingvistik og Kognitiv semiotik samt tilvalgene Almen lingvistik, Kognitiv semiotik og Lingvistik (for sprogstuderende).

Afdelingsleder
Ethan Weed

VIP
Jakob Steensig
Kristian Tylén
Peter Bakker
William Bernard McGregor
Jan Rijkhoff
Mikkel Wallentin

Studerende
Cecilie Sabroe Nielsen (Næstformand)
Josefine Munch-Petersen
Thea Helene Nørgaard
Ruby Raines
Damianos Serafeimidis

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Engelsk

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Engelsk, kandidatuddannelsen i Engelsk samt Bachelor- og  kandidattilvalg i Engelsk og Bachelortilvalg i International Communication in English.
  
Afdelingsleder
Ushma Chauhan Jacobsen

VIP
Dominic Rainsford
Sara Dybris McQuaid
Sandro Nielsen
Marian Flanagan
Mathilde Nisbeth Brøgger  
Sten Vikner

Studerende
Anne Porskrog Boisen (Næstformand)
Lene Engelst Christensen
Mathilde Hørup Noer
Tenna Blindbæk
Ninna Vestergaard Lorenzen
Muazzez Bengisu Karabiber
Emma Elisabeth Thomsen  

Studievejledning
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Tysk og Romanske sprog

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Tysk, Spansk og spansk-amerikansk sprog, litteratur og kultur, Fransk sprog, litteratur og kultur, Italiensk sprog, litteratur og kultur samt Brasilianske studier.

Derudover dækker det kandidatuddannelserne i Tysk, Spansk, Fransk sprog, litteratur og kultur, Italiensk sprog, litteratur og kultur, Brasilianske studier og Latinamerikastudier.

UFU´et dækker desuden tilvalgene Tysk, Spansk, Fransk, Italiensk, Nederlandsk, Globalisering og kulturel identitet samt Litterær og kulturel oversættelse.

Afdelingsleder
Katja Gorbahn

VIP
Leonardo Cecchini
Merete Birkelund
Susana Silvia Fernandez
Martin Nielsen
Helle Dam Jensen
Patrick Leroyer  

Studerende
Lea Balling Schmidt (Næstformand)
Anders Hansen
Nanna Ferslev Sørensen
Fie Trangbæk
Sarah Kramer Gassem
Jonas Hylleborg  

Studievejledning
Klik her for information

349472 / i40