Kommunikation og Kultur - uddannelsesnævn (UN)


Uddannelsesnævnet for Informationsvidenskab og digitalt design

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Informationsvidenskab og Digital design, kandidatuddannelserne i Informationsvidenskab og Digital design, kandidatuddannelse i i-didaktisk design, tilvalgene Informationsvidenskab, It og organisationer og Digital design samt masteruddannelsen i IKT og læring.

Afdelingsleder

Morten Breinbjerg
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP
Morten Breinbjerg (formand)
Claus Bossen 
Lone K. Hansen 
Peter Danholt 

Studerende
Anna Brynskov (Næstformand)
Frederik Thielke Mølgaard 
Hannah Djurssø Nielsen
Mia Laursen 
Margrethe Nielsen
Aia Kragh
Emma Ottilie Arendal Odgaard
Sylvester Schelde Andersen
Jannik Østergaard Ibsen

Studievejledere:
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Medievidenskab og Journalistik

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Medievidenskab, kandidatuddannelserne i Medievidenskab, journalistik, Erasmus Mundus Journalism and Media within Globalisation samt tilvalgene Film & TV og Journalistisk formidling.

Afdelingsleder
Anne Marit Waade

VIP
Pia Majbritt Jensen (Formand)
Jakob Isak Nielsen
Hans-Peter Degn
Iben Have
Susanne Eichner
Kirsten Sparre

Studerende
Camilla Hannani (Næstformand) 
Mathilde Fahlberg
Anne Elise Borup la Cour Thysen
Charlotte Kjær Damgaard
Amalie Hvidt Rasmussen
Morten Søgaard Nielsen

Studievejledere:
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Musikvidenskab og Dramaturgi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi, kandidatuddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi samt tilvalgene Musikvidenskab, Dramaturgi og Musikkultur.

Afdelingsleder
Thomas Rosendal Nielsen

VIP
Thomas Rosendal Nielsen (Formand)
Mads Krogh
Steen Kaargaard Nielsen
Annelis Kuhlmann
Martin Guldberg
Solveig Gade
Dorte Hagen Jensen
Louise Ejgod Hansen
Ida Krøgholt

Studerende
Dennis Nørgaard Petersen (Næstformand)
Mathias Schouv Kjeldsen
Morten Hauge Sørensen
Mette Mathiasen
Yasmin Ben-Kisos
Anine Hviid Thøgersen
Astrid Marie Vammen Ørsnæs
Otto Sammy Engemann
Zenia Børsen Freja Baumann Nielsen

Studievejledere:
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Kunsthistorie, Æstetik og Kultur samt Museologi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Æstetik og Kultur og Kunsthistorie, kandidatuddannelserne i Æstetik og Kultur og Kunsthistorie, tilvalgene Æstetisk kommunikation, Billedkunst og visuel kultur samt Museologiske studier samt Masteruddannelsen i Museumsstudier.

Afdelingsleder

Camilla Skovbjerg Paldam

VIP
Camilla Skovbjerg Paldam (Formand)
Birgitte Stougaard
Mette Marie Zacher Sørensen
Ane Hejlskov Larsen
Jacob Wamberg
Lotte Philipsen
Jørn Erslev Andersen

 
Studerende
Clara Trude Struve (Næstformand)
Sissel Xenia Reese Hansen  
Andrea Brønniche
Sara Duborg Døssing
Nadia Brandt

Studievejledere
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Litteraturhistorie, Retorik og Børnelitteratur

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Litteraturhistorie, kandidatuddannelserne i Litteraturhistorie og Retorik, tilvalgene i Litteraturhistorie og Retorik samt masteruddannelserne i Retorik og formidling og Børnelitteratur. 

Afdelingsleder

Tore Rye Andersen

VIP
Tore Rye Andersen (Formand)
Jakob Ladegaard
Esben Bjerggaard Nielsen
Stine Liv Johansen
Mads-Anders Baggesgaard
Inger Marie Lund
Nina Christensen
Karen Margrethe L. Simonsen


Studerende
Ida Marie Christensen (Næstformand)
Mette Grandahl
Emma Kragh Mortensen
Senia Kragh Hansen
Kim Grigo
Maja Sejerskilde Juul Iversen
Karen Kam Wium Pedersen   

Studievejledere
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Nordisk og Oplevelsesøkonomi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Nordisk sprog og litteratur (dansk), kandidatuddannelserne i Nordisk sprog og litteratur og Oplevelsesøkonomi samt tilvalgene Nordisk sprog og litteratur, Begivenhedskultur og Viking Studies.

Afdelingsleder

Stefan Kjerkegaard


VIP
Inger Schoonderbeek Hansen (Formand)
Pernille Hermann
Dorthe Refslund Christensen
Lasse Gammelgaard
Bodil Marie Thomsen  

Studerende
Andreas Mølgaard Laursen (Næstformand)
Cecilie Knudsen
Niklas Toustrup Nielsen
Anna Korr Gregersen
Line Kristensen
Kristine Kold Vestergaard Strandby
Marie Birkkjær Jacobsen
Kirstine Boas

Studievejledere
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for semiotik og lingvistik (LICS)

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Lingvistik, kandidatuddannelserne i Lingvistik og Kognitiv semiotik samt tilvalgene Almen lingvistik, Kognitiv semiotik og Lingvistik (for sprogstuderende).

Afdelingsleder

Joshua Charles Skewes

VIP
Jan Rijkhoff (Formand)
Ethan Weed
Kristian Tylén
Peter Bakker
William Bernard McGregor
Mikkel Wallentin

Studerende
Johan Keller Jensen (Næstformand)
Peter Andreas Mikkelsen Thramkrongart
Frederik Gøeg Bygholm

Studievejledere
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Engelsk

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Engelsk, kandidatuddannelsen i Engelsk samt Bachelor- og kandidattilvalg i Engelsk og Bachelortilvalg i International Communication in English.

Afdelingsleder
Dominic Rainsford

VIP
Sten Vikner  (formand)
Ushma Chauhan Jacobsen
Sara Dybris McQuaid
Sandro Nielsen
Marian Flanagan
Mathilde Nisbeth Brøgger  
Dominic Rainsford

Studerende
Tenna Blindbæk (Næstformand)
Pernille Lærke Munk-Hansen
Melanie Minna Kühn Memaryan
Sofie Lavall Nøjsen
Emily Virginia Hus
Katharina Cornelia Plenter Vowless-Sørensen

Studievejledning
Klik her for information

Referater:

Uddannelsesnævnet for Tysk og Romanske sprog

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Tysk, Spansk og spansk-amerikansk sprog, litteratur og kultur, Fransk sprog, litteratur og kultur, Italiensk sprog, litteratur og kultur samt Brasilianske studier.

Derudover dækker det kandidatuddannelserne i Tysk, Spansk, Fransk sprog, litteratur og kultur, Italiensk sprog, litteratur og kultur, Brasilianske studier og Latinamerikastudier.

UN dækker desuden tilvalgene Tysk, Spansk, Fransk, Italiensk, Nederlandsk, Globalisering og kulturel identitet samt Litterær og kulturel oversættelse.

Afdelingsleder

Kirsten Wølch Rasmussen

VIP
Katja Gorbahn (Formand)
Leonardo Cecchini
Merete Birkelund
Susana Silvia Fernandez
Martin Nielsen
Helle Dam Jensen
Patrick Leroyer  

Studerende
Alexander Ulrich Thygesen (Næstformand) 
Henriette Horst Hansen
Mercia Samuel
Sarah Kramer Gassem

Studievejledning
Klik her for information

Referater:

349472 / i40