Kommunikation og Kultur - uddannelsesnævn (UN)


Uddannelsesnævnet for Informationsvidenskab og digitalt design

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Informationsvidenskab og bacheloruddannelsen i Digital design - it, æstetik og interaktion, kandidatuddannelserne i Informationsvidenskab og Digital design, bachelortilvalgene i Informationsvidenskab - It og organisationer, Digital design og Critical Data Studies, samt masteruddannelsen i It (linjen i Interaktionsdesign og multimedier og linjen i organisation).

Afdelingsleder

Morten Breinbjerg
Send mail til afdelingslederpostkassen

VIP
Morten Breinbjerg (forperson)
Lone K. Hansen 
Peter Danholt 
Eva Elisabeth Eriksson

Studerende
Laura Felsted Rasmussen (næstforperson)
Jakob Adolph
Emil Glud Lund
Frederik Alexander Thuesen 

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Medievidenskab og Journalistik

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Medievidenskab, kandidatuddannelserne i Medievidenskab, Journalistik og Journalism, Media and Globalisation (mundus) samt tilvalgene Film og medier og Journalistisk formidling.

Afdelingsleder
Anne Marit Waade

VIP
Pia Majbritt Jensen (Forperson)
Iben Have
Jakob Isak Nielsen
Susanne Eichner
Hans-Peter Degn

Teke Jacob Ngomba (Fast VIP observatør i UN)

Studerende
Camilla Hannani
Anne Bæk Andersen
Jakob Høj Stokholm
Simone Terp Eriksen
Nanna Christ Kiil Johansen (Næstforperson)
Anne Elise la Cour Thysen
Charlotte Kjær Damgaard
Amalie Hvidt Rasmussen

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Musikvidenskab og Dramaturgi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi, kandidatuddannelserne i Musikvidenskab og Dramaturgi samt tilvalgene Musikvidenskab, Dramaturgi, Musikkultur og Cultural and Creative Industries.

Afdelingsleder
Thomas Rosendal Nielsen

VIP
Mads Krogh   
Thomas Rosendal Nielsen (Forperson)
Martin Guldberg  
Dorte Hagen Jensen 
Louise Ejgod Hansen 
Annelis Kuhlmann  
Ida Krøgholt   
Steen Kaargaard Nielsen
Thomas Holme (fast VIP-observatør)
Erik Exe Christoffersen (fast VIP-observatør)

Studerende
Mathias Schouv Kjeldsen
Freja Baumann Nielsen
Zenia Børsen (Næstforperson)     
Christian Mischa Hansen 
Morten Hauge Sørensen
Rasmus Lyngkjær Pedersen
Otto Sammy Engemann
Yasmin Ben-Kisos 

Studievejledere:
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Kunsthistorie, Æstetik og Kultur samt Museologi

Uddannelsesnævnet dækker bachelor- og kandidatuddannelsen i æstetik og kultur, bachelor- og kandidatuddannelsen i kunsthistorie, bachelortilvalgene i æstetisk kommunikation; museologiske studier: kuratering og kulturarv; billedkunst og visuel kultur samt kandidattilvalget i billedkunst og visuel kultur. Desuden masteruddannelsen i kuratering.

Uddannelsesnævnet for Litteraturhistorie, Retorik og Børnelitteratur

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Litteraturhistorie, kandidatuddannelserne i Litteraturhistorie og Retorik, tilvalg i Børns litteratur og medier, Kreativ og professionel skrivning, Litteraturhistorie og Retorik og masteruddannelser i Retorik og Børns litteratur og medier. 

Uddannelsesnævnet for Nordisk og Oplevelsesøkonomi

Uddannelsesnævnet dækker bacheloruddannelsen i Nordisk sprog og litteratur (dansk), kandidatuddannelserne i Nordisk sprog og litteratur og Oplevelsesøkonomi samt tilvalgene Nordisk sprog og litteratur, Begivenhedskultur og Viking Studies.

Uddannelsesnævnet for Engelsk

Uddannelsesnævnet dækker de to bacheloruddannelser i Engelsk og i International virksomhedskommunikation i engelsk og de tre kandidatuddannelser i Engelsk, i Erhvervssprog og international erhvervskommunikation i engelsk og i Interkulturelle studier. UN dækker ligeledes de fire bachelortilvalg i Engelsk, i Engelsk virksomhedskommunikation, i Strategisk kommunikation i organisationer og i Contemporary Communication in English, samt kandidattilvalget i Engelsk.     

Afdelingsleder
Dominic Rainsford

VIP
Sten Vikner (Formand)
Ushma Chauhan Jacobsen
Sandro Nielsen
Sara Dybris McQuaid  
Matilde Nisbeth Brøgger (Suppleant)
Tabish Khair (Fast VIP observatør i UN)
Anne Schjoldager (Fast VIP observatør i UN) 

Studerende
Johanne Amalie Cordt Corneliussen
Sofie Lavall Nøjsen
Amalie Kathrine Kjærulff
Tenna Blindbæk (Næstformand, efterår 2020)
Emily Virginia Hus (Næstformand, forår 2020)
Emilie Bak Sand 
Emma Hundahl Kærsgaard (Suppleant)
Henriette Feldborg Olesen (Suppleant)
Frederik Gaardhøj Christensen (Suppleant)
Katherina Cornelia Plenter Vowles-Sørensen (Observatør i foråret 2020)

Studievejledning
Klik her for information

Uddannelsesnævnet for Tysk og Romanske sprog

Uddannelsesnævnet dækker bachelor- og kandidatuddannelserne i Tysk, Fransk, Spansk og spansk-amerikansk sprog, litteratur og kultur.

Derudover dækker det bacheloruddannelserne i Tysk, Fransk og spansk international virksomhedskommunikation. 

Hertil kommer kandidatuddannelserne i erhvervssprog og international erhvervskommunikation i Tysk, Spansk, Fransk samt kandidatuddannelserne i interkulturelle studier Tysk, Fransk og Spansk (latinamerika og Spanien). 

UN dækker desuden tilvalgene Tysk, Fransk, Spansk samt bachelortilvalgene i Tysk, Fransk, Spansk virksomhedskommunikation. Endelig dækker UN bachelortilvalgene i Globalisering og kulturel identitet, Litterær og kulturel oversættelse og Humanistiske konfliktstudier samt uddannelsen i konferencetolkning.

Afdelingsleder

Kirsten Wølch Rasmussen

VIP
Katja Gorbahn (Forperson)
Merete Birkelund
Patrick Leroyer   
Mette Zølner   
Susana Silvia Fernandez 
Helle Dam Jensen 
Martin Nielsen  (observatør)
Sébastien Doubinsky (observatør)    
Diana Gonzales Martin (observatør)
Jan Engberg (observatør)

Studerende
Alexander Ulrich Thygesen(Næstforperson) 
Louise Maja Andersen   
Miranda Elkjær-Christensen
Freja Ruby Flejsborg   
Maja Gundesbøl Nielsen 
Nanna Kaad Iversen
Iona-Cezara Ghitun (observatør)

Studievejledning
Klik her for information